Gençliğin slalom merakı

Gençliğin slalom merakı
Gençliğin slalom merakı
İki genç yönetmenin, Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın yazıp yönettikleri 'Mavi Dalga', 'büyüme' denen meşakkatli işin göbeğine atıveriyor bizi.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

MAVİ DALGA (3 yıldız)
Yönetmenler: Zeynep Dadak, Merve Kayan
Oyuncular: Ayris Alptekin, Onur Saylak, Barış Hacıhan, Albina Özden, Nazlı Bulum, Begüm Akkaya
Süre: 97 dk.

Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın ‘hiçbir şey olmuyormuş’ gibi görünen bir gençlik hikâyesi anlattıkları ‘Mavi Dalga’, sinemamızın ihtiyacı olan ‘yeni diller’den biriyle buluşturuyor bizleri. Yazdıkları senaryonun ‘bıçak sırtında yürüyen’ tavrı, çok da alışık olmadığımız bir şey. Hangi tarafa düşecek diye sonuna kadar beklediğimiz bir tavır bu. Finale geldiğimizde, filmin bıçak sırtında yürümeye devam ettiğini görmekse keyiflerin en büyüğü tabii.
Birkaç hafta önce gösterime giren ‘Çılgın Dersane 3’ de gençlik filmiydi kuşkusuz ama orada gençliği tanımak/anlamak mümkün değildi. ‘Mavi Dalga’ ise bize gençliğin ‘ne’ olduğuna dair sağlam fikirler verebiliyor. ‘Büyüme’ denen meşakkatli işin göbeğine atıveriyor bizi, orada debelenip duran ve soluk almak için fırsat kollayan gençliğin sesine kulak vermemizi sağlıyor. Ölene kadar ‘büyüyecek’ olan anne-babalarının ıskalamaları arasında slalom yapan gençlerin, ‘anlam’ arayan ruhlarını dışa vurma çabalarını görüyoruz bu filmde. Belki bunu çığlık çığlığa yapmıyorlar, aksine kabuklarına kapanıp kendi aralarında çığlıklar atıyorlar ama birilerinin kendilerini duyduğundan emin gibiler.
Hiçbir şeye uzak olmadığı halde her şeye uzakmış gibi görünüyor gençlik. ‘Boşluk’ bulduklarında sızabileceklerini hissediyorsunuz, bastırılmış potansiyelleri gözden kaçacak gibi değil çünkü. ‘Mavi Dalga’daki genç kızlar, hayatı ‘küçük meseleler’ üzerinden okuyorlar ama buralardan yola çıkıp çok daha büyük bir ‘şey’e göz diktikleri de anlaşılabiliyor. Yaşadıkları yerdeki ‘sıkıntı’nın yapaylığına teslim olmuyorlar; büyüklerin dünyasında ‘etkinleşmek’ için başvurdukları yöntemler de yabana atılır gibi değil. Bir arada olmanın onlara verdiği gücün de farkındalar, yalnızlıktan beslenen algı derinliğinin de. Tıpkı bir zamanlar genç olmuş bizler gibi, paradokslar arasında dönüp duruyor ve bazı kavramların kafalarında netleşmesi için ‘destek’ bekliyorlar. Çoğu zaman geciken ya da hiç gelmeyen bu destek, gençliğin büyümesinin de anahtarı oluyor haliyle.
Zeynep Dadak ve Merve Kayan, ‘araf’ta daha ne kadar duracağını bilemeyen gençliğe şefkatli ellerini uzatıyorlar ‘Mavi Dalga’da. Baktıkları açıdan bir fotoğraf çekiyor ve gördüklerini çalıyorlar, dramaturjinin kurallarıyla oynamak pahasına...


  ETİKETLER:

  Onur Saylak

  ,

  Mavi

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Fırsat

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  Uzak

  ,

  Dalga