Genco Gülan'dan 'Her Şey Dahil'

Genco Gülan'dan 'Her Şey Dahil'
Genco Gülan'dan 'Her Şey Dahil'
Genco Gülan'ın yeni sergisi Ankara'da açılıyor. 'Her Şey Dahil' başlıklı sergi 22 Kasım-11 Ocak tarihleri arasında Galeri Artist'de sanatseverle buluşacak.

Genco Gülan’ın Galeri Artist, Ankara ’daki yeni solo sergisi açılıyor. ‘Her Şey Dahil’ başlığını seçtiği sergide, resim, heykel, fotoğraf ve çizimler yer alıyor. Gülan çalışma yöntemini kendi sözleri ile şöyle tarif ediyor: 

“Yapıt üretmeye girişince sayılı saatin varmışçasına hep acele ederim. Elim kaşınıyorsa, ambara düşmüşüm gibi, çevremdeki her şey büyük bir açık büfeye dönüşür. Oburca çevremdeki bütün fikirleri tararım. Her şeyi merak ederim. Tabağımı tepeleme envai çeşit soru işareti ile doldururum. Üslup, yöntem, mecra ile belli bir mesafe geliştirip, kendiniz ile sıkı bir kavga ettikten sonra, en yoksun durum bile bir hazineye dönüşebilir. O zaman hurdacıdaki parçalar, benim için bir ziyafet masası gibi görünür. Asfalt kenarındaki molozlar, büyük bir zeytinyağlı sofrası kadar lezzetli hale gelebilir.” 

Empresyonist sanatçı Genco Gülan fikir çeşitliliğinde olduğu kadar, malzeme çeşitliliği ile de çağdaşlarından ayrılır. Farklı teknikler ile, disiplinler aşırı sanat yaparken sürekli yeni yöntem ve malzemeler dener. Referanslar hem doğuya hem batıya yönelir, hem geçmişe uzanır hem de bu günü anımsar. Fakat arayışın bir sürece dönüşmesi, sanatçının kendi kendini bile tekrar etmesini imkansız hale getirir. 

Boğaziçi Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders vermekte olan Gülcan’ın sergisi 22 Kasım-11 Ocak tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak.