'Genetik anlamda normalim'

'Genetik anlamda normalim'
'Genetik anlamda normalim'
"Bu konuda çok yetenekli olduğumu düşünmüyorum. Ellerim de normal ölçülerde. İnce ellerim yok. Genetik anlamda normalim. Ancak kemanın nasıl çalınacağını öğreten ve bu konuda bana rehberlik edenler vardı. Bu anlamda özel bir yeteneğe sahip değilim."

Japon keman sanatçısı Ryu Goto, yarın akşam İş Sanat’ta konser verecek. Geyre Vakfı yararına düzenlenen konser öncesi basın toplantısına katılan Goto, konserde Beethoven’ın eserlerine yer vereceğini ifade etti.

Konuşmasında, ilk kez 2011 yılında Japonya Başkonsolosluğu’nun davetiyle konser vermek üzere İstanbul ’a geldiğini söyleyen Goto, İstanbul’un Ortadoğu , Asya ve Avrupa kültürlerini birarada barındıran, çok kültürlü bir şehir olduğunu, bu nedenle yeniden İstanbul’a gelmekten çok mutlu olduğunu söyledi. Hakan Sensoy yönetimindeki Filarmonia İstanbul’la müzikseverlerin karşısında olacak olan keman sanatçısı, konserde Beethoven’ın keman konçertosunu çalacağını söyleyerek “En sevdiğim ve muhtemelen en iyi çaldığım eser olduğu için, yarın akşam bunu çalacağım” dedi.

Annesi, ablası ve babası keman çaldığı için, kendisinin de doğal olarak kemanla tanışmış olduğunu söyleyen Goto, “Bu konuda çok yetenekli olduğumu düşünmüyorum. Ellerim de normal ölçülerde. İnce ellerim yok. Genetik anlamda normalim. Ancak kemanın nasıl çalınacağını öğreten ve bu konuda bana rehberlik edenler vardı. Bu anlamda özel bir yeteneğe sahip değilim” dedi.

Çocukken annesinin yönlendirmesiyle hangi yaşta ne kadar çalışması gerektiği konusunda çok doğru bir yol izlediğine dikkati çeken sanatçı, çocukken hergün 4-5 saat çalıştığını, şimdi ise 3 saat çalışmasının yeterli olduğunu söyledi.

Müziğe 3 yaşında başlayan, ilk turnesini 7 yaşında Japonya’da yapan Goto, Münih Filarmoni, Londra Filarmoni, Viyana Senfoni, Sydney Senfoni ve Çin Filarmoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi.

Konser öncesi yapacağı provaya Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerini davet eden, ayrıca keman öğrencilerinin bir derslerine girerek onlarla sohbet etmek isteyen Goto, müzikte yetenekli gençlere de burs vererek destek oluyor.

Afrodisias Antik Kenti’nin korunmasına ve gelişmesine yardımcı olmak amacıyla 1987 yılında kurulan Geyre Vakfı’nın daveti ile İstanbul’a gelen sanatçı, uluslararası müzik otoriteleri tarafından yüzyılın en kabiliyetli violonistleri arasında gösteriliyor.