Gezi günlerine gidiyoruz!

Gezi günlerine gidiyoruz!
Gezi günlerine gidiyoruz!
Gezi direnişindeki üç büyükler'in dayanışmasını anlatan 'İstanbul United'ten festivalden onur ödülü alacak polonyalı büyük usta 'Andrzej Wayda'nın son filmi 'Walesa'ya 33. İstanbul Film Festivali'nin 12 Nisan Cumartesi günkü programına buyrun...

GÜNÜN FİLMİ: Düşman
Festivalin bugünkü galası yıldız yıldız faktörü avantajından ‘Düşman’... Sadece başroldeki Jake Gyllenhaal’dan değil, ‘İçimdeki Yangın’, ‘Tutsak’ gibi filmleriyle kendine bir takipçi kitlesi yaratan Quebec’li yönetmen Dennis Villeneuve’den ve hikayenin uyarlandığı Jose Saramago romanından da torpilli ‘Düşman’, bu seneki festivalin unutulmaz gerilim deneyimlerinden biri olabilir.

ÇAĞDAŞ BİR KAHRAMANLIK ÖYKÜSÜ
Tek bir insanın dünyayı değiştirebilmesi nasıl mümkün oldu? Bu soru sadece siyasi değil; aynı zamanda psikolojiye de sesleniyor. Polonyalı yönetmen Andrzej Wajda ‘Walesa’da, memleketlisi ve dostu Dayanışma Sendikası’nın lideri Lech Walesa’nın özeline ve hatta mahremine kadar giriyor. Festivalin bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü, büyük usta Wajda sağlık sorunlarından ötürü İstanbul’a gelemeyeceğinden, yönetmenin adına, Atlas Sineması 16.00’daki gösteriminden önce filmin yapımcısı Michal Kwiecinski’ye takdim edilecek.

HEM DENEYSEL HEM ANİMASYON
Polonya Deneysel Canlandırma Sineması’nı yakından tanımak isteyenler, Pera Müzesi Oditoryumu’nda 11.00-13.30-16.00 seanslarında Kazimierz Bendkowski ve Zbigniew Rybczynski gibi yönetmenlerin kısalarını izleme fırsatını kaçırmasınlar.

POLONYA CANLANDIRMA SİNEMASI PANELİ
Polonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 600. yılı şerefine festival kapsamında toplam kırk deneysel animasyon filmden oluşan üç programlık özel bir bölüm hazırlandı. Bu bölüme paralel olarak Polonya canlandırma sinemasının en yaratıcı yönetmenlerinden Mariusz Wilczynski ve film eleştirmeni Adriana Prodeus, canlandırma sanatçısı Berat İlk moderatörlüğünde bir söyleşi yapacak ve deneysel canlandırma sineması ile görsel sanatlar arasındaki ilişki üzerine konuşacaklar. Marius Wilczynski, panelde henüz üzerinde çalışmayı sürdürdüğü yeni uzun metrajlı canlandırma filmi Kill it and Leave This City (Öldür ve Kenti Terk Et)’den söz edecek. Panel Pera Müzesi Oditoryumu’nda 16.00’daki gösterimin ardından başlayacak.

TÜRK SİNEMASINDA KITSCH VE QUEER
Kitsch ve Queer’in gizli ve açık işaretlerinin Türk sinemasında nerelerde ne kadar yer aldığı sorusuna cevap arayacağımız “Türk Sinemasında Kitsch ve Queer” söyleşisi İstanbul Modern’de 16.00’da akademisyen Selim Eyüboğlu ve yönetmen Aykan Safoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

ÜÇ TAKIMIN DİRENİŞ İTTİFAKI
Farid Eslam ve Olli Waldhauer’in kitle fonlamasıyla çektikleri ortak projeleri, çoğumuzun ancak haberlerden takip ettiği bir altkültürün içyüzüne benzersiz bir bakış atıyor. İstanbullu üç büyükler (Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ) arasındaki ezeli rekabet malum. Ne var ki Gezi protestoları sırasında bu üç takım arasında bir ittifak kuruldu ve taraftarlar; çevreciler, aktivistler ve sıradan vatandaşlarla yan yana durdular. Bir süre sonra da bu ittifakın adı kondu: İstanbul United. “NTV Kuşağı Belgeselleri”nden İstanbul United’ın Atlas Sineması 13.30’daki gösterimine katılacak filmin yönetmenleri Olli Waldhauer ve Farid Eslam ayrıca 13 Nisan Pazar günü Köprüde Buluşmalar etkinlikleri kapsamında parkta ve sokaklarda eylemler sürerken böylesine bir kenetlenmeyi takip etme sürecini anlatacak.

ALBİNOLAR ÖLMEZ; KAYBOLUR
2007 yılından bu yana Tanzanya, Kongo ve Kenya’da albinolar oldukça kârlı ve o derece de iğrenç bir ticaretin hedefinde. Dünyanın bu bölgesinde, albinoların bedenlerinden alınan parçaların şans ve sağlık getirdiğine inanıldığından, büyücü şifacılar albino organları için binlerce dolar ödemeye hazır bekliyor. Beyaz Gölge’de, köyden kente kaçan Alias adındaki küçük bir albinonun öyküsünü izliyoruz. Yönetmen Noaz Deshe ve filmin ilk kez bir festivaldeki sunumuna katılacak olan Tanzanyalı oyuncusu James Gayo Feriye Sineması 13.30’daki gösterimde izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

TAHRAN’DA YOLUNU BULMAK
Reza Dormishian’ın Berlin Film Festivali Panorama bölümünde prömiyerini yapan toplumsal dramı Sinirlenmeyeceğim! Berlin’de yer alan tek İran filmiydi. Hikâye, Tahran’da yaşayan İranlı Kürt Navid ile Setare etrafında dönüyor. “Yeni Bir Bakış” bölümünde yer alan filmin Feriye Sineması 16.00’daki gösterimine katılan izleyiciler yönetmenle film üzerine konuşma fırsatı bulacaklar.

IDA YA DA ANNA
Birçok festivalden ödüllerle dönen Pawel Pawlikowski’nin 1960’larda geçen son filmi Ida bir kez daha festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. “Dünya Festivallerinden” bölümünde izleme şansı bulacağımız Ida’nın Atlas Sineması 19.00’daki gösteriminin hemen ardından yönetmen Pawel Pawlikowski ve Ida/Anna’yı canlandıran Agata Trzebuchowska filmle ilgili soruları yanıtlayacak.

BİR MÜZENİN SAHNE ARKASI
Büyük Müze; Viyana Sanat Tarihi Müzesi Kunsthistorisches Museum’un “sahne arkası” üzerine benzersiz bir bakış sunuyor. Müzede yürütülen restorasyon süreçlerini de inceleyen Büyük Müze aynı zamanda zamansallık ve geçicilik olgularını da ele alıyor. Belgeselin yönetmeni ve yapımcısı Johannes Holzhausen Beyoğlu Sineması 19.00’daki gösterimde bizlerle birlikte olacak.

AKBANK 10. KISA FİLM FESTİVALİ’NDEN ÖDÜLLÜ FİLMLER
Türkiye’de kısa film alanında etkin bir platform olan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl onuncu yılını kutlarken festivalin ilk yılından itibaren Kurmaca ve Belgesel kategorisinde En İyi Film Ödülü alan filmlerden bir seçki de sunuyor. Gösterimlerin ücretsiz olacağı etkinlik Akbank Sanat’ta 13.00 ve 16.00’da izlenebilir.

FESTİVALDE BUGÜN (12 Nisan Cumartesi)
Atlas
11.00- Komiser
13.30- İstanbul United
16.00- Walesa
19.00- Ida
21.30- Düşman (Gala)
24.00 Karabasan

Atlas 2
11.00- Yedinci Uydu
13.30- Yaza Veda
16.00- 3 Oyunculuk Egzersizi
19.00- Vurgun
21.30- Salvo

Atlas 3
13.30- Kürklü Venüs
16.00- Doğulu Çocuklar
19.00- Kızıl ve Beyaz
21.30- Sokak Köpekleri

Beyoğlu
11.00- Babil Okulu
13.30- Salınger
16.00- Çevreyolu
19.00- Büyük Müze
21.30- Armstrong Yalanı

Feriye
11.00- Büyük Budapeşte Oteli
13.30- Beyaz Gölge
16.00- Sinirlenmeyeceğim
19.00- İtiraf 1
21.30- İtiraf 2

Nişantaşı Citylife (City’s)
11.00- Annem Amerika’da Buffalo Bille’le
13.30- Kürklü Venüs
16.00- Aşkın Yaşı Yoktur
19.00- Umudun Peşinde
21.30- Bugün Eve Yalnız Dönmek

Rexx
11.00- Muhteşem Kedi Balığı
13.30- Amazonia
16.00- Muhsin
19.00- Riley’in Hayatı
21.30- Aşk Bulmacası

İstanbul Modern
11.00- Uçurtmayı Vurmasınlar
13.30- Teyzem
16.00- Söyleşi: Türk Sinemasında
19.00- Fıstık Gibi Maşallah
21.30- Klinik İstanbul’da