Gezi ve sonrasının ruh hali üzerine: Uyuma, dayan!

Gezi ve sonrasının ruh hali üzerine: Uyuma, dayan!
Gezi ve sonrasının ruh hali üzerine: Uyuma, dayan!
Depo'da açılan sanatçı Selda Asal'ın hazırladığı 'Uyuma, dayan!/ Stay with me' başlıklı sergi, Gezi Direnişi ve sonrasındaki ruh halini, umudu ve umutsuzluğu 85 sanatçının tuttuğu notlar ve defterler üzerinden ortaya koyuyor.

Dün akşam Depo’da açılan ve Gezi Direnişi ve sonrasındaki ruh halini ortaya koymaya yönelik ‘Uyuma, Dayan!/ Stay with me’ başlıklı sergi, sanatçıların kendileri için tuttukları notları ve defterlerini bir araya getiriyor. 7 Haziran’a kadar sürecek serginin sahne arkasındaki isimse sanatçı Selda Asal.

Selda Asal, insanlardan tuttukları notları, defterlerini kendisiyle paylaşmalarını istemiş. Umut kavramı etrafında dolaşan herkesi çağırmış. Böylece Gezi sürecinde ve sonrasında insanların yaşadıkları, ruh halleri, umutları ve umutsuztlukları ‘Uyuma, dayan’ sergisinde bir araya gelmiş. Zira 85 katılımcının defterleri sınırsız korkuyu, güvensizliği, belirsizlik içerisinde var olmayı olduğu kadar ümidi, gerçeği, geleceği ve o ‘an’ı gösteriyor.


Sergide defterleri, notları yer alan sanatçılar şöyle: Ali Miharbi, Anti-Pop, Aslı Çavuşoğlu, Ata kam, Ayşe Küçük, Azra Deniz Okyay, Balca Ergener & Meltem Ahıska, Berkay Tuncay, Burçak Bingöl, Carla Mercedes Hihn, Ceren Oykut, Christine Kriegerowski, Çiğdem Hasanoğlu, Devrim Ck, Devrim Kadirbeyoğlu, Didem Erk, Eda Gecikmez, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çelebi, Elmas Deniz, Endam Acar & Fırat Bingöl, Erdağ Aksel, Erhan Öze, Erdem Helvacıoğlu, Eser Selen, Fatma Belkıs, Fatma Çiftçi, Ferhat Özgür, Figen Aydıntaşbaş, Fulya Çetin, Genco Gülan, Gonca Sezer, Gökçe Süvari, Gökhan Deniz, Göksu Kunak, Gülçin Aksoy, Gül Kozacıoğlu, Gümüş Özdeş, Güneş Savaş & Eren Yemez, Güneş Terkol, Gözde İlkin, Hale Tenger, Hubert Sommerauer, İnci Furni, İpek Duben, Kınay Olcaytu, Melike Kılıç, Merve Çanakçı, Merve Şendil, Mischa Rescka, Murat Tosyalı, Nalan Yırtmaç, Nancy Atakan, Nazım Dikbaş, Neriman Polat, Nick Flood, Nurcan Gündoğan, Onur Ceritoğlu, Onur Gökmen, Özgür Atlagan & Bengi Güldoğan, Özgür Demirci, Özgür Erkök Moroder, Özge Enginöz, Rüçhan Şahinoğlu, Raziye Kubat, Sabine Küpher Büsch & Thomas Büsch, Seda Hepsev, Seçil Yersel, Sena Başöz, Senem Denli, Sevim Sancaktar, Sevil Tunaboylu, Sevgi Ortaç, Suat Öğüt, Sümer Sayın, Şafak Çatalbaş, Ulufer Çelik, Yaprak Kırdök, Yasemin Özcan, Yasemin Nur, Yavuz Parlar, Yeşim Ağaoğlu, Zeyno Pekünlü.


Sanatçı Selda Asal, serginin kavramsal çerçevesini şu sözlerle özetliyor:
“Sokaktaydık. Yan yanaydık. Birbirimizi tanımıyorduk ama yan yanaydık. Oradaydık. Kapılarımızı açık bırakmayı, kapı önüne su dolu kovalar koymayı, tutuklanma halinde haklarımızı bildiren maddeleri apartman girişlerine asmayı öğrenmiştik; geçtiğimiz her sokaktaki durumu bildiren notları birbirimize tweet’lemeyi de... Bu umudun kendisiydi. Dayanışma ruhu, mücadele ve yan yana var olma. Sonra... Bir şey değişmedi... Tekrar içimize kapandık.
Şimdi artık yorgunuz.
Peki umudu yeniden hatırlamak mümkün mü?
Bir yerden başlamalı...
‘Uyuma, dayan!’ projesi tam da buradan start alıyor, notlar tutmak, belgelemek, çizmek: Umudu bu anlatıların birlikteliğiyle yeniden hatırlamak. Umudun en azaldığı anlarda son bir çaba için sarf edilen ‘uyuma, dayan’ sözlerinin İngilizce karşılığı olan ‘Stay with me’ bu yüzden proje başlığı olarak seçildi. Herkesin dahil olduğu, kolektif çabayı ve birbirine tutunmayı ifade eden bir slogana dönüştü.
Bu sergi 85 katılımcının ürettiği, sınırsız korkuyu, güvensizliği, belirsizlik içerisinde var olmayı olduğu kadar ümidi, gerçeği, geleceği ve o ‘an’ı gösteren defterlerden oluşuyor.”