Gezici Festival'i 48 bin kişi izledi

Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği 10. Avrupa Filmleri Festivali/Gezici Festival'i 48 bin seyirci izledi. 1-31 Ekim tarihleri arasında 4 bin 70 kilometre yol kat ederek Ankara, İzmir, Bursa...

ANKARA - Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği 10. Avrupa Filmleri Festivali/Gezici Festival'i 48 bin seyirci izledi. 1-31 Ekim tarihleri arasında 4 bin 70 kilometre yol kat ederek Ankara, İzmir, Bursa, Kars, Van ve Kayseri'ye konuk olan festivalde 112 uzun ve kısa metrajlı film sinemaseverlere buluştu. Ahmet Uluçay'ın 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak', Sergei Eisenstein'in 'Ekim', Wim Wenders'in 'Berlin Üzerinde Gökyüzü', Michael Haneke'nin 'Şato', Pedro Almodovar'ın 'Kötü Eğitim' festivalin en çok ilgi çeken filmleri oldu.
İlgi salon açtırıyor
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen 'Çocuklar İçin Filmler' bölümüne de yoğun ilgi gösterildi. 1980'den sonra ilk kez bir film festivalinin yapıldığı Van ise festivale en çok ilgi gösteren kentlerden biriydi. Van'da Van Devlet Tiyatrosu'nun salonunda yapılan gösterimlerin büyük ilgi görmesi ve 'Ekim'in gösterimi sırasında 492 koltuklu salonda yer kalmaması sonucu 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın harekete geçti. Aşkın, öğrencilerin ilgisi nedeniyle üniversite kampüsünde inşaatı tamamlanmak üzere olan kültür merkezinde öğrencilerinin film izlemesini sağlayacaklarını, bu konudaki çalışmaların 3-4 ay içinde sonuçlandırılacağını belirtti. (Kültür Sanat)