Gezici'den miniklere Norveç mönüsü

Gezici'den miniklere Norveç mönüsü
Gezici'den miniklere Norveç mönüsü
Haftaya Ankara'dan yola koyulacak ve ardından Bursa'ya ve Kastamonu'ya geçecek olan Gezici Festival kapsamında dünyanın dört bir yanından kısa filmler ve Norveç'ten çocuk filmleri de yer alacak. Bu yıl Cannes'da yarışan kısa film 'Salı' da festivalin konukları arasında.

RADİKAL – Önümüzdeki hafta 21’nci kez yollara dökülmeye hazırlanan Gezici Festival bu yıl da ‘kısaları’ ve ‘çocukları’ unutmuyor. 26 Kasım’da Ankara’da başlayacak olan festival çeşitli ülkelerden festivale başvuran filmler arasından seçilen kısa filmler aracılığıyla, izleyicileri farklı ülkelerin yenilikçi sinemasıyla tanıştıracak.
Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival kapsamındaki çocuk filmleri ise bu sene Norveç’ten geliyor.  
Festival 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek başkent gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa’da Sanat Mahal’e konuk olacak ve yolculuğunu 9-10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu’da tamamlayacak.
Salı 

Gezici Festival'in rotası belli oldu: İlk kez...

‘Kısa İyidir’ ve ‘Çocuk Filmleri’ bölümleri, bu seneki festivalde de yerini alıyor. Bu sene festivalde görülebilecek kısa filmlerin programı şöyle:
Havuz (Niki Lindroth von Bahr, İsveç), Dinle (Hamy Ramezan, Rungano Nyoni, Danimarka, Finlandiya), Kökler (Boris Labbé, Fransa), Bir Dava. Bir Tutanak. (Fiona Rukschcio, Avusturya), Orman (Doğu Akal, Onur Saylak, Türkiye), Mimari (Ulu Braun, Almanya), Oh Lucy! (Atsuko Hirayanagi, Japonya, Singapur, ABD) 28 Kasım Cumartesi saat 10:15’te ve 30 Kasım Pazartesi saat 12.15’te izlenebilir.
Ayaküstü (Anna Vasof, Avusturya), Gülümse, Dünya da Sana Gülümsesin (Al-Haddad Ailesi, Ehab Tarabieh, Yoav Gross, İsrail, Filistin), İsyan! (Julia Boutteville, Fransa), Yiyin Efendiler (Nassos Vakalis, Yunanistan, ABD), Gri Bölge (Derya Durmaz, Türkiye), Sembolik Tehditler (Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Almanya), Tahran-Geles (Arash Nassiri, Fransa), Salı (Ziya Demirel, Türkiye, Fransa), Görev (Ángel  Manzano, İspanya) ise 29 Kasım Pazar günü saat 10.15’te ve 2 Aralık Çarşamba saat 12:15’te izleyicisiyle buluşacak.


MİNİKLERİN MÖNÜSÜ NORVEÇ’TEN
Yıllardır minik seyircileri için film gösterimleri düzenleyen Gezici Festival, bu yılki çocuk filmlerini Norveç’ten seçti. Öğrenci Konseri (Jan Otto Ertesvåg), Sam İle Balık Avı (Atle S. Blakset), Zıpla (Yngvild Sve Flikke), Pl.ink! (Anne Kristin Berge), Büyük Saat (Kristian Kim Larsen, Simon Furdal), Kovboy - Renkli (Trygve Nielsen) ve Maraton Günlüğü (Hanne Berkaak) 27 Kasım Cuma, 30 Kasım Pazartesi ve 1 Aralık Salı günü saat 10.15’te küçük seyircileriyle buluşacak.
‘Kısa İyidir’ ve ‘Çocuk Filmleri’ gösterimleri her yıl olduğu gibi ücretsiz gerçekleşecek.
Festivalde bu yıl çocukları bir de Canlandırma Atölyesi bekliyor. Avusturya Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Roland Schu¨tz’ün düzenleyeceği atölyede, katılımcı çocuklar ilk filmlerini üretmiş olacaklar. 28 Kasım–2 Aralık tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek atölyeye katılmak isteyen 8 -12 yaş arası minik izleyicilerin ebeveynleri festivalle iletişime geçebilir.