Gezi'ye kim destek vermez!

Gezi'ye kim destek vermez!
Gezi'ye kim destek vermez!
Alternatif rock'ın yenilikçi ekibi, sevenleri arasında bir kült konumuna erişmiş California'lı 'dredg' bugün 22.00'de Avea Escape to Music kapsamında KüçükÇiftlik Park'da. Gezi zamanı Facebook vasıtasıyla desteklerini esirgemeyen grubun basçısı Drew Roulette'e bağlandık.
Haber: ESRA ÜLKAR / Arşivi

Tarzınızda farklılık yaratmaktan çekinmeyen, yeniliğe açık bir grupsunuz. Bunu yaparken endişe duyduğunuz oluyor mu?
Genelde hareketlerimizi planlamıyoruz. Bir araya gelip müzik yaptığımız zamanlarda sevdiğimiz bir şeyi yakalayıp onun üstüne gitmeye başlıyoruz ve sonunda bir şarkı haline getiriyoruz. Enstrümantal müzik yapma sevgimiz bizi yıllarca yeni şeyler denemeye ve yeni tarzlar keşfetmeye itti.
Müziği şiir, resim ve edebiyat gibi sanat dallarıyla sentezlediğiniz için tarzınızı ‘Art rock’ diye tanımlayanlar var. Katılıyor musunuz?
Ben ‘Art rock’ tanımını çok seviyorum ve bence bizim tarzımızı çok iyi anlatıyor.
Albümlerinizin çoğu konsept albüm şeklinde. Bunu yaparken önce konsepti mi belirliyorsunuz? Şarkılar mı konsepti belirliyor?
Bazı şarkılar konseptten önce yazılıyor ama sadece birkaç tanesi. Şarkıyı yazarken ortalarına geldiğimiz noktada bir tema oluşturmaya başlıyoruz, ardından şarkı sözleri ve şarkı isimleri de canlanmaya başlıyor. Yapboz gibi birleştiriyoruz her şeyi. Tema ve konseptler, müziğin yanı sıra tutkulu olduğumuz başka dallarda da kendimizi göstermemiz açısından yardımcı oldu.
Gezi direnişi sırasında Facebook üzerinden destek mesajı paylaştınız. Burada olan olayları nasıl takip ettiniz, nasıl karşıladınız?Anladığım kadarıyla Gezi olayları, Türk halkının otoriter hükümete karşı çıkışıydı. Buna kim destek vermek istemez ki? Olaylara dikkat çekmek istedik. Dünyanın mutlaka haberi olmalıydı diye düşündük ve Türkiye ’deki dinleyicilerimize bir desteğimiz olsun istedik. Yalnızca bir defa Türkiye’ye gelmiş olsak da oradaki insanlara karşı bir yakınlık hissediyoruz.
Türkiye’de alkol yasağıyla ilgili de tweet atmıştınız. Ne düşünüyorsunuz bu yasa hakkında?
Her zaman yeni düzenlemeler getirmeye çalışan hükümetler olacaktır. Neyin dürüst ve adil olduğuna karar vermek insanlara kalmış. Biz konser için geleceğimizi biliyorduk ve alkolden mahrum kalmak istemedik.
Buradaki hayranlarınızla birlikte Türk müzisyenlerin de takip ettiği bir grupsunuz. Sizin takip ettiğiniz, bildiğiniz Türk müzisyenler var mı?
Birkaç tanesi ile tanıştım geçen sefer. Herkes bize inanılmaz iyi davrandı ve ortak müzik sevgimiz sayesinde çok iyi anlaştık.
Salman Rushdie’den etkilendiğinizi söylediğiniz için şikayet aldığınızı anlattınız bir röportajınızda. Böyle tepkiler alacağınızı önceden düşünüyor muydunuz? Bu tepkileri nasıl karşılıyorsunuz?Ben herhangi bir şikayet hatırlamıyorum. Dogmatik bir organizasyona dikkat çekmeye çalışan herkes benim için bir kahramandır.