Gılgamış'ın sarayı Akpınar'da yükseliyor

Çekimleri bir türlü başlamadığı için çeşitli spekülasyonlara neden olan 'Gilgamesh' filmi kasımda 'motor' diyor. Hollywood'u Türkiye'ye taşıyan 'Gılgamesh'in Kemerburgaz Akpınar Köyü'ndeki seti...
Haber: MAHMUT HAMSİCİ / Arşivi

İSTANBUL - Çekimleri bir türlü başlamadığı için çeşitli spekülasyonlara neden olan 'Gilgamesh' filmi kasımda 'motor' diyor. Hollywood'u Türkiye'ye taşıyan 'Gılgamesh'in Kemerburgaz Akpınar Köyü'ndeki seti, önceki gün düzenlenen geziyle basına tanıtılırken yapımcı Ben Atoori, yönetmen Roger Christian sorulara açıklık getirdi. Atoori, yapımın finansal sorunlarıyla ilgili olarak "Her büyük yapımın para sorunları olur, bu gayet doğal. Olumsuz hava şartları nedeniyle sette yaşanan problemler ve bütçenin hesaplananın üstüne çıkması gibi nedenlerle filmin çekimi gecikti, bu yüzden de bazı finasal sorunlar yaşandı, ancak şu anda bu sorunların hepsi çözüldü. Eksik olan parayı kendim karşıladım, geciken banka kredisi de çekimler başlar başlamaz alınacak. Şu ana kadar 9.1 milyon dolar harcadım, filmin bütçesi ise 32 milyon dolar. Bu arada Özen Film ve Umut Sanat'la ortaklıklarımız da devam ediyor" dedi.
Filmde Gılgamış'ın yakın arkadaşı Enkidu'nun âşık olduğu kadın 'Simha' yı kimin canlandıracağının da 5 Kasım'da belli olacağı belirtildi. Christian, Simha'yı canlandıracak karakterin seçiminde adayların İngilizce seviyeleri, oyunculuk yetenekleri, makyaj ve kostümlerle uyumlulukları gibi kriterler göz önüne alınıp denenerek seçileceğini, 'çok ünlü olmanın' bu seçimde hiçbir öneminin bulunmadığını belirtti.
Yönetmen, destana ilgisiyle ilgili olarak ise dokuz yıldır bu projeyi planladığını Gılgamış'ın ilk destan olması nedeniyle çok ilgisini çektiğini söyledi. Film için Kemerburgaz'ın maden ocaklarıyla ünlü bölgesinde 10 bin metrekarelik bir çekim platosu inşa edildi. Sette şehrin girişi, Gılgamış'ın ve Sargon'un sarayları yer alıyor. Gılgamış setinin inşasını Türkiye'nin önde gelen sanat yönetmenlerinden Mustafa Ziya Ülkenciler ile 250 kişilik bir sanat grubu yapıyor. Ülkenciler örnek olarak verdiği 'Truva' filminin görkeminin daha çok bilgisayarla sağlandığını, setteki iç mekânların 'Truva'dakinden daha fazla olmasına karşın maliyetin bu filmdekinden çok daha az olduğunu belirtirken, Hollywood'un Türkiye gibi ülkelere olan ilgisini ise ucuz maliyetlere bağlıyor.
'Gılgamesh'in yüzde 60'ı bu sette, geri kalan kısımları ise Aya İrini Kilisesi ile Antalya ve Kapadokya'da çekilecek. Oyuncu kadrosunda Max Ryan, Leonor Varela, Kenan İmirzalıoğlu, Peter O'Toole, Ömer Şerif, Zuhal Olcay, Armand Assante, Costas Mandylor, Robert Davi ve Valentina Cervi gibi isimlerin yer aldığı filmin çekimleri kasım ayında başlayacak.