Gişenin yeni efendisi Şrek

Ürkütücü ama sevimli mi sevimli yeşil dev yaratık Şrek, sinemadaki macerasını sürdürüyor. Mayıs, haziran aylarında Kuzey Amerika box office listelerinin 'tozunu attıran' DreamWorks animasyonu 'Şrek 2' nihayet bu cuma Türkiye'de gösterime giriyor.

İSTANBUL - Ürkütücü ama sevimli mi sevimli yeşil dev yaratık Şrek, sinemadaki macerasını sürdürüyor. Mayıs, haziran aylarında Kuzey Amerika box office listelerinin 'tozunu attıran' DreamWorks animasyonu 'Şrek 2' nihayet bu cuma Türkiye'de gösterime giriyor.
Andrew Adamson, Kelly Asbury, Conrad Vernon'un yönettiği 'Şrek 2' (Shrek 2) sadece Amerika'da 435 milyon dolar hasılat elde etti. Yani Amerika'da bu yılın en çok hasılat yapan filmi. Ayrıca 'Titanic' ve 1977 tarihli 'Star Wars'tan sonra Amerika'da tüm zamanların en çok hasılat yapan üçüncü filmi de 'Şrek 2'.
2001 yılında gösterime giren 'Şrek', sadece iyi gişe yapmakla kalmamış, eleştirmenlerden de tam not almıştı. Tüm dünyada 1 milyar 245 milyon dolar hasılat elde eden ilk 'Şrek' en iyi animasyon filmi dalında Oscar kazanmıştı. 'Şrek'in devamı daha da gözalıcı olmalıydı.
'Köşeye sıkışmıştık'
Yapımcılarından Aron Warner, konuya ne kadar önem verdiklerini "Temcit pilavı gibi aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp tekrar seyircilerin önüne sürmek istemiyorduk" sözleriyle anlatıyor. Ama büyük bir sorun vardı, ilk film bütün peri masallarında olduğu gibi mutlu sonla bitmiş, Prenses Fiona'yı kurtarmak için, şeytani ruhlu Lord Farquaad ve ateş saçan ejderhaya karşı mücadele veren Şrek, finalde güzel prensesle evlenerek mutluluğa ulaşmıştı. Yönetmen Andrew Adamson, "Bu noktada köşeye sıkışmıştık" diyor.
Ancak mutlu son, sonsuza kadar mutluluk demek değil. Çift, mutludur ama prensesin kral/kraliçe anne-babası kızlarının evliliğinden habersizdir. Bir de damadın ürkütücü görünümlü yeşil bir dev olduğunu, kızlarının da ona benzediğini görürlerse gerisini tahmin etmek zor... İşte 'Şrek 2' de burada başlıyor. Şrek, Prenses Fiona ve Eşek, bataklıklar dünyasından çıkıp başka ülkelerde yepyeni maceralara yelken açacaklar. Anne ve babası Fiona'dan Uzak Ülke'ye, saraya dönerek kraliyet balosuna katılmasını istenmektedir. Sevgili kızlarını bu yeşil dev yaratıkla görmek, onlar için büyük bir şok olacaktır...
'Şrek 2'nin seslendirme kadrosunda birbirinden ünlü isimler mikrofona geçti. Birinci filmde olduğu gibi Şrek'i Mike Myers, Eşek'i Eddie Murphy, Prenses Fiona'yı Cameron Diaz seslendirdi. Türkiye cephesinde ise Şrek'e Okan Bayülgen, Eşek'e Mehmet Ali Erbil, Fiona'ya Oya Presçiler sesini verdi.
Cameron Diaz, Fiona'nın özelliklerini şöyle tanımlıyor: "Fiona'nın ailesinin kızlarını çirkin bir yaratık olarak kabullenmesi kolay değil. Fiona'nın bunun için epeyce canı sıkılıyor. Ancak Şrek ile evlenmek ona belli bir kimlik duygusu vermiştir. Şrek'i olduğu gibi seviyor olması, Fiona'daki özgüven duygusunu geliştirmiştir. Çünkü bir insanı doğru sebeplerle seviyorsanız; onu olduğu gibi kabullenmeyi başardıysanız, artık bir bataklıkta da yaşayabilir ve mutlu olabilirsiniz."
'Şrek 2'de Shrek ile Fiona'nın hayatına, eşeğin dışında birisi daha girer: 'Çizmeli Kedi'. Son derece zeki ve korkusuz bir yaratık avcısı şeklinde tanımlanan Çizmeli Kedi, Şrek'in bir numaralı düşmanıdır.
'Şrek 2' için 300 kişilik ekip üç yıl görev yaptı. Animasyon üpervizörlüğü görevini Raman Hui, Tim Cheung ve James Baxter üstlendi.
Yeni teknikler
Üç boyutlu bilgisayar animasyonu alanında son 10 yıllda büyük gelişme kaydedildi. Uzun metrajlı çizgi filmlerin büyük çoğunluğu bu teknikle hazırlanır oldu. James Baxter da değişime uyum sağlayıp fırça yerine 'mouse' kullananlar arasındaki yerini aldı. Baxter iki yöntem arasındaki farkı şöyle açıklıyor: "Bilgisayar animasyonunun diğerinden en önemli farkı, zaten yaratılmış bir modelin manipüle edilmesinden gelir. Böylelikle karakterlerin baştan sona teker teker çizilmesi gibi bir mücadeleye gerek kalmaz. Ancak olaya oyunculuk açısından bakarsak, iki boyutlu animasyon tekniğiyle aynı becerileri kullandığımızı görürüz. Mutlaka kalem ve fırça kullanılması gerekmez."
Bilgisayarın getirdiği faydalardan birisi de binlerce insandan oluşan kalabalıkların çizimini mümkün kılması oldu. 'Şrek 2'deki kalabalık sahnelerden birisi bu tekniğin en son örneğini. Uzak Ülke'de 6 bin insanın toplanarak prensesleriyle kocasının dönüşünü selamladığı karşılama sahnesinin tamamı bilgisayar ortamında hazırlandı.
'Şrek 2', şarkılarıyla da dikkat çekiyor. Filmde Pete Yorn, Frou Frou ikilisi, Nick Cave&The Bad Seeds ve Tom Waits'in şarkılarını dinlemek mümkün. Bu arada 'Şrek 3'ün hazırlıklarının da son sürat sürdüğünü belirtelim.
(Kültür Sanat)