Gitarın genç yıldızı Milos Karadaglic geliyor

Gitarın genç yıldızı Milos Karadaglic geliyor
Gitarın genç yıldızı Milos Karadaglic geliyor
Günümüzün en önemli gitar virtüözlerinden biri olarak değerlendirilen, hatta kimi otoritelerin 'fenomen' olarak nitelendirdiği Milos Karadaglic, 31 Mart Salı akşamı CRR'de sahneye çıkacak.

John Williams ve Julian Bream gibi efsane gitar virtüözlerinin izinden ilerleyen ve günümüzün en önemli gitar sanatçılarından biri olarak değerlendirilen hatta kimi otoritelere göre 'fenomen' olarak nitelendirilen Miloš Karadaglic, klasik gitar repertuarından çarpıcı bir seçki ile 31 Mart Salı akşamı CRR sahnesinde olacak. 

1983 yılında Montenegro'da doğan Karadaglic, 8 yaşında gitar konusundaki yeteneğini ortaya koydu ve 16 yaşında Royal Academy Of Music'in başarı bursu ile halen yaşamakta olduğu Londra 'ya taşındı. 2011 tarihli “Live At The iTunes Festival” adlı ilk solo albümü ile kariyerindeki ilk büyük dönüm noktasını yaşayan sanatçı, bu çalışmasıyla İngiltere klasik listelerinde üst sıralara yerleşti ve çok sayıda ödül kazandı. Miloš, 2002 yılında Ivor Mairants ve üç yıl sonra ise Julian Bream Ödülü'nü alarak klasik müzik dünyasının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. 


Konserlerinde Paul ve Jenny Gillham'ın armağanı olan Greg Smallman imzalı gitarı (2007) kullanan, Lucerne Festivali, Wigmore Hall ve Queen Elizabeth Hall'da yer alan Purcell Room performanslarıyla ayakta alkışlanan Karadaglic, Deutsche Grammophon etiketi ile yayınlanan Mediterraneo albümüyle, müziğin Oscar'ları olarak nitelendirilen Gramophone ödüllerinde iki ödül kazandı. Latino ve son olarak geçtiğimiz yıl yayınlanan Aranjuez ile de yükselişini sürdürdü. Bu son albümünde Rodrigo’nun ikonik “Concierto de Aranjuez” eserini yolculuğunun çıkış noktası olarak belirleyen Karadaglic, New York Times eleştirmenlerinden de tam puan aldı. Chicago Senfoni Orkestrası, Los Angeles Filarmoni, Cleveland ve Philadelphia Orkestraları ile sahne alan sanatçı, 2014/15 sezonuna ise Royal Albert Hall’da bir gala gecesiyle başladı. Miloš bu son turnesine Lizbon, Madrid, Londra, Paris, Roma, Milan, Miami, Atlanta, Tokyo, Pekin ve Şangay şehirlerinin yer aldığı bir coğrafyada devam edecek.