Gitsin Ford, gelsin Affleck

'Kızıl Ekim', 'Açık Tehlike' ve 'Tehlikeli Oyunlar' filmlerine kaynaklık eden romanların yazarı Tom Clancy'nin...

LOS ANGELES - 'Kızıl Ekim', 'Açık Tehlike' ve 'Tehlikeli Oyunlar' filmlerine kaynaklık eden romanların yazarı Tom Clancy'nin yarattığı CIA ajanı Jack Ryan karakterini sinemaseverler ilk kez 1990 yapımı 'Kızıl Ekim'de tanımıştı. James Bond kadar olmasa da sinema dünyasının bu ünlü ajanını 'Kızıl Ekim'de Alec Baldwin, 'Açık Tehlike' ve 'Patriot Games'de ise Harrison Ford ete kemiğe büründürmüştü.
Ancak Clancy, Harrison Ford'dan hiç memnun değil. Yeni filminde Jack Ryan rolü için kendisine gelen tekliferleri değerlendiren ünlü yazar Ben Affleck'i tercih etti. Genç oyuncunun senaryosunu yazdığı (Matt Damon'la birlikte) ve rol aldığı filmi 'Can Dostum'la aslında çoktandır Clancy'nin favorisi olması, bu seçimde etkili olan faktörlerin başında geliyor.
Hikâyeyi fazla batırmamışlar
Tom Clancy, başından beri kitabına sadık kalınması ve Jack Ryan karakterine 'doğru' oyuncunun seçilmesi konusunda hayli titiz davranan bir yazar. Jack Ryan'i Baldwin'in canlandırdığı 'Kızıl Ekim' hakkındaki düşüncelerini tek anlaşabildiği şirket olan Paramount'a ithafen 'Hikâyemi fazla batırmamışlar' diyerek dile getirmişti.
Ancak şirket, bu filmin devamı niteliğindeki 'Tehlikeli Oyunlar'da da Jack Ryan için Harrison Ford'u seçince, Clancy bombanın pimini çekti. Yazara göre Ford, genç casusu canlandırmak için 'fazla' yaşlıydı! Buna rağmen şirket, 'Açık Tehlike'deki Jack Ryan rolü için de Ford'u seçmişti. Yazarın tepkisi aynıydı: Ford yine yaşlıydı. Ayrıca filmin yönetmeni Phillip Noyce da ancak belli filmlerde başarılı olabilirdi.
Ortalık iyice kızışmışken Clancy, 1999 yılında New York Times'a demeç verecek, Harrison Ford'a 'taktığını' cümle âleme ilan edecekti: "Filmde yeniden bir budalaya, Harrison Ford'a yer verildi. Adam, eline silah verilince 'Hey! Bu şey gerçekten çalışıyor' diyor. Filmde de zaten silahı aynen bir budala gibi kullandı."
Son filmle 122 milyon dolar hasılat yapsa da Clancy-Paramount cephesi adeta duraklama devrine girdi. Clancy'nin üç filminde de yapımcılığı üstlenen Mace Neufeld kara kara, hiçbir stüdyonun sıcak bakmadığı yazarın yeni kitabı 'The Cardinal of the Kremlin'i (Kremlin Kardinali) nasıl filme uyarlayabileceklerini düşünüyorlardı. Clancy, gittikçe kredi kaybediyordu.
Aslında tek derdi Jack Ryan karakterine hakkını verecek bir oyuncu bulmak olan yazara sıcak bakılmaması 1984'lere uzanan bir macera... Mace Neufeld kimsenin yapmayacağı bir şeyi yaparak o yıl 'Kızıl Ekim' romanındaki Jack Ryan karakterinin haklarını Clancy'den satın almıştı. Hiçbir film şirketi bu kitapla ilgilenmedi. Çünkü kitap çok ağır ve karmaşıktı. Ayrıca filme uyarlanmak için uygun değildi. Ama her nasılsa Neufeld, şirketi bu kitabı filme çekmek için ikna etmeyi başardı. Şirket artık Ryan karakteriyle kafasına göre oynayabiliyordu.
Matem buzları eritti
O yıl, Neufeld'in karısı kanserden öldü. Clancy'de o sıralar kanserle ilgili araştırmalar yapmaktaydı. Duyarlı yazar matemdeki yapımcıya manevi desteklerini esirgemedi. Aradaki buzlar erimişti ve sonunda Clancy, kitabı 'The Sum of All Fears' için şirketle anlaşmaya karar verdi. Yeni kitapta Jack Ryan orta yaşlıydı ve içki tiryakisi olmuştu artık. Ortadoğu'ya barış gelmişti. Ancak bir takım radikal gruplar barışı devreye bombaları da sokarak bozma niyetindeydiler.
Bu sefer de Ford rahatsız
Bu sefer, Jack Ryan karakterinden hoşnut kalmayan kişi Harrison Ford oldu. Senaryoyu beğenmeyen Ford için zaten yanıp tutuşmayan Clancy'e, orta yaştaki Ryan rolü için 28 yaşındaki Ben Affleck önerildi. Ve sanıldığının aksine Clancy, Affleck'i Ryan karakterinin üzerinde oynamak pahasına kabul etti. Bu tercihin nedenini de 'Can Dostum'un posteri hâlâ duvarımda asılı' sözleriyle açıkladı. 'The Sum of All Fears'ta Affleck'e Morgan Freeman eşlik edecek. Filmin yönetmeni de Phil Alden Robinson.
Paramount, artık Clancy'nin gelecekteki filmleri için bu genç oyuncuyla çalışmayı düşünüyor... Clancy'nin fikir değişimleri Jack Ryan karakteriyle sınırlı kalmadı. Yazar, yayıncısını da değiştirdi ve 'para babası' olarak nitelenen 'Ovitz'in kolları altına girdi. Artık Clancy, yeni Jack Ryan serüvenleri için tam gaz çalışıyor ve artık yıllardır buz tutmuş durumda olan Paramount-Tom Clancy ilişkisi Ben Affleck'in de etkisiyle erimiş durumda. (Premiere)