Glass'tan savaş ve yaşama dair

Geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Uluslararası
Müzik Festivali'ne de konuk olan 'minimalist'
besteci, müzisyen Philip...

SİNGAPUR - Geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali'ne de konuk olan 'minimalist' besteci, müzisyen Philip Glass, yeni bir film müziği projesine daha imza atmaya hazırlanıyor. 'Kundun', 'Truman Şov' ve 'Dracula' (1931) gibi birçok ünlü filme müzik besteleyen 64 yaşındaki Glass, yeteneğini bu kez bir Godfrey Reggio klasiği olan 'Naqoyqatsi' de konuşturacak.
Çince'de savaş ve yaşam anlamına gelen Naqoy-qatsi, Reggio'nun doğa-insan ilişkilerini anlatan film üçlemesinin sonuncusu. Serinin ilk iki filmi olan 'Koyaanisqatsi' (1983) ve 'Powaqqatsi'nin (1988) müziklerini de Philip Glass bestelemişti.
Glass'a film müziği dalında Altın Küre gibi birçok büyük ödül kazandıran 'Koyaanisqatsi',
Güney Singapur'daki doğal güzelliklerle şehirleşmenin tezat görüntülerini yansıtarak,
modern toplumların özlerinden nasıl koptuklarını anlatan 87 dakikalık bir görsel-işitsel şölendi. Reggio, bu filmin devamı niteliğindeki 'Powaqqatsi'de mekân olarak bu kez Singapur'un kuzeyini seçmiş, yöredeki yaşamı ve insan hayatına verilen değeri Glass'ın tınılarıyla dile getirmişti. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle çekimi ilk iki filmden oldukça uzun bir süre sonra bitirilebilen 'Naqoyqatsi'de ise globalleşme,
teknolojinin hayatı homojenleştirmesi ve gerçekliğin sanallaştırılması gibi günümüzün temaları işlenmiş.
'Naqoyqatsi'nin müziği de kullanılan dijital teknolojiler düşünüldüğünde filmin konusuna paralellik gösteriyor. Müziği için 'tekrarlanan akorlar ve Hint ezgileriyle dolu' tanımlaması yapılan
'klasik kökenli' Philip Glass, bu filmde dijital müzik teknolojilerinden yararlandığını şu sözleriyle dile getiriyor: "Müzikte hâlâ akustik bir orkestranın tınısı mevcut. Ancak orkestrada bu kez hayal ürünü enstrümanlar da kullanılıyor, mesela çelik bir çello gibi".
Tamamıyla görselliğe dayalı 'Naqoyqatsi' için Glass'ın yaptığı besteler de diğer iki filmde olduğu gibi sinema salonlarında canlı olarak seslendirilecek. (Kültür Sanat)