Gofret kutusuyla çektiği fotoğrafları sergileyecek

Gofret kutusuyla çektiği fotoğrafları sergileyecek
Gofret kutusuyla çektiği fotoğrafları sergileyecek
Nevşehir'de resim öğretmenliği yapan Rabia Ünlü, salça ve gofret kutularından yaptığı fotoğraf makinesiyle çektiği fotoğrafları sergileyecek.

Nevşehir’de, Atatürk İlköğretim Okulunda resim öğretmenliği yapan Rabia Ünlü (35), salça ve gofret kutularından yaptığı fotoğraf makineleriyle 1 yıl boyunca çektiği fotoğraflardan oluşan sergi açmaya karar verdi.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da elindeki salça ve gofret kutuları ile turistlerin ve vatandaşların meraklı bakışları arasında manzara fotoğrafları çeken Rabia öğretmen, bir yıl boyunca yaklaşık 300 fotoğraf çekti.

Her bir salça veya gofret kutusu ile sadece bir fotoğraf çekebildiği için çok sayıda salça ve gofret kutusu ile gezmek zorunda kalan 10 yıllık resim öğretmeni Rabia Ünlü, sonunda çalışmasını tamamladı. Ünlü, fotoğraflarından 40’ıyla sergi açacak.

Salça kutusu gibi nesnelerle fotoğraf çekmenin, fotoğrafçılıkta "pinhole" tekniği olarak bilindiğini belirten Ünlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu tekniğin dünyada birçok fotoğraf meraklısı tarafından kullanıldığını, fakat Türkiye’de pek yaygın olmadığını söyledi.

Bu teknikle yurt dışında birçok fotoğraf meraklısının fotoğraflar çekip sergi açtığını kaydeden Ünlü, Türkiye’de de kendisinin böyle bir sergi açmayı planladığını ifade etti.

Ünlü, bu şekilde daha geniş açılı fotoğraflar çekilebileceğini; negatif, plastik filmler kullanarak siyah beyaz fotoğraflar çekip, film banyosu ve baskı işlemlerini de kendisinin yaptığını belirtti.(aa)