Göğe ikinci selam

Göğe ikinci selam
Göğe ikinci selam
Kurtalan Ekspres'in çaldığı, 12 sanatçının vokalleriyle eşlik ettiği 'Göğe Selam II' bugün raflardaki yerini alıyor. Albümü, katkı sunanlardan dinledik
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Türkiye ’de rock müziğin oluşumuna büyük katkılar sağlamış, Türkiye’nin müzik yapmaya devam eden en eski gruplardan biri, Kurtalan Ekspres. 1972’de Barış Manço tarafından kurulan Kurtalan Ekspres, Murat Ses, Ahmet Güvenç, Celal Güven, Ömür Gidel ile başlamış, 1978’den itibaren Bahadır Akkuzu’nun katılımıyla devam etmişti.
Yıllarca Barış Manço’nun orkestralığını yürütmüş, Manço’nun ölümü üzerine Cem Karaca’yla çalışmış olan grubun şu an ki kadrosunda ise Ahmet Güvenç (Bas Gitar), Serdar Öztop (Elektro Gitar), Sefa Ulaştır (Davul), Bülent Güven (Klavye) ve Can Bora Genç (Solist) yer alıyor. Yıllar içinde yaşanan eleman değişikliklerine rağmen grup yoluna devam ederek 42 yılı geride bıraktı. Kurtalan Ekspres ile yolu kesişmiş grup elemanlarının hepsini burada saymak ise mümkün değil. Dile kolay 42 yıl!
2011 yılında Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu anısına, Teoman, Feridun Düzağaç, Ogün Sanlısoy, Fuat Güner gibi sanatçıların vokalleriyle konuk olduğu 12 şarkılı ‘Göğe Selam’ albümünü yayımlanmıştı. Grup şimdi göğe ikinci selamı gönderiyor. Âşık Mahsuni, Âşık Veysel, Bahadır Akkuzu, Barış Manço, Cem Karaca, Kazım Koyuncu, Nâzım Hikmet, Neşet Ertaş, Pir Sultan Abdal ve Yavuz Çetin’in anısına hazırlanan ‘Göğe Selam II’de ise Haluk Bilginer, Nejat Yavaşoğulları, Bülent Ortaçgil, Yavuz Bingöl, Hayko Cepkin, Duman, Fatma Turgut (Model), Şevval Sam, Murat İlkan, Niyazi Koyuncu, Emrah Karaca, Selçuk Balcı, Umut Kuzey ve Cahit Berkay yer alıyor. Bizden de selam olsun diyenler için ise albüm Arpej Yapım etiketiyle bugün raflarda olacak. Daha önce Cem Karaca yorumuyla dinlediğimiz Âşık Mahzuni Şerif eseriyle projede yer alan Haluk Bilginer’in “Cem Karaca anısına ve Kurtalan Ekspres’i sevdiğim için bu albümde yer aldım” dediği albüm hakkında, albüme katkı sağlamış sanatçıların birkaçına görüşlerini sorduk. İşte ‘ustalara selam’ gönderenlerin ‘Göğe Selam II’ yorumları:

Yavuz Bingöl
HATIRALARIM CANLANDI

‘Göğe Selam II’de Barış ağabey ile Cem ağabeyin birlikte ilk düet yaptıkları türkü ‘Uzun İnce’yi okumaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Ayrıca Kurtalan Ekspresle çalımış olmak da benim için ayrı bir heyecan. Çünkü Bahadır Akkuzu benim asker arkadaşımdı ve onunla askerde bir yıl çaldık. Şimdi Bahadır’sız bir Kurtalan ile ‘Uzun İnce’yi söylemek benim kederden başka bir şey değildi. Türküyü mikrofon başında okurken hatırlarım canlandı. Herkese selam olsun. Bu albümde okunan bütün şarkılar insana dokunup geçenlerdir.

Emrah Karaca
KAYBETTİKLERİME SELAM OLSUN


Bu albümde bulunmam için Ahmet ağabeyden teklif geldi. Zaten ilki içinde konuşmuştuk ama olmadı bu albüme kısmetmiş. “Babanın bir şarkısını sen söyle” dedi. Çok zor oldu şarkıyı seçmek çünkü tüm şarkılar Cem Karaca’dan güzel. Bizde madem ‘Göğe Selam’ dedik o zaman ‘Islak Islak’ söyleyelim ki hem bu şarkıyı yazan babam Cem Karaca’yı hem de bu şarkıyla çıkış yapmış ve kalplere kazınmış ama çok erken kaybettiğimiz sevgili Barış Akarsu’yu analım dedik ve parçayı kaydettik. Umarım doğru yerlere gider selamımız. Hem kaybettiklerimize selam olsun hem bu şarkıyı sevenlere.

Fatma Turgut (Model):
BÜYÜK GURUR DUYDUM


Bana bu teklif geldiğinde, elbette çok büyük gurur duydum. Çok klişe gelecektir kulağa ama aynen böyle ki yorumladığım eser bir Nâzım Hikmet şiiri. Bir duayen olan Cem Karaca yorumuyla kulaklarımıza yer ettiğini düşünürsek benim için gerçekten hem çok riskli hem de bir o kadar heyecan verici oldu. Saymakla bitiremeyeceğim şeyler bir kenara en büyük anılarımdan biri, hatta en güzellerinden biri oldu bile.

Murat İlkan
DÜŞÜNMEDEN ‘EVET’ DEDİM

‘Göğe Selam II’ projesi, yıllarını müziğe gönül vererek geçiren, Barış Manço’nun, Cem Karaca’nın, Bahadır Akkuzu’nun, Ohannes Kemer’in ve daha nicelerinin ruhunu hâlâ müziğinde yaşatan ve yeşerten sevgili Kurtalan Ekspres’in mükemmel bir projesi olmuş. Kurtalan Ekspres’in solistliğini yapan öğrencim Can Bora Genç bana “Hocam çok sevdiğimiz bir türkü var ‘Dostum Dostum’ diye bu şarkıyı albümde sizinle beraber söylemek istiyorum ne dersiniz?” diye sordu. Hiç düşünmeden evet dedim, iyi ki de demişim. Mükemmel bir çıkmış, emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Umut Kuzey
BÜYÜK GURUR VE ŞEREF

Yıllar bizi 7’den 77’ye doğru yolculuk yaptırırken yedi yaşında duyduğumuz şarkıların sahibi büyük üstat Barış Manço’nun bir şarkısını bu yolculuğun ortasında onun anısına seslendiriyor olmak benim için büyük bir gurur ve şereftir. Keşke ömrü, saçlarından uzun olsaydı.