Gökteki müze yerle bir

Terörün tüm dünyayı şok içinde bıraka bıraka yıktığı 'dev' Dünya Ticaret Merkezi, onca hayatla birlikte olağanüstü

İSTANBUL - Terörün tüm dünyayı şok içinde bıraka bıraka yıktığı 'dev' Dünya Ticaret Merkezi, onca hayatla birlikte olağanüstü değerdeki sanat eserlerinin de ortadan yok olmasına neden oldu. Merkezin içinde faaliyet gösteren küresel güvenlik şirketi 'Cantor Fitzgerald'a ait Rodin Koleksiyonu'nun da bunlardan biri olduğu belirlendi.
Enkazın altında kalan Juan Miro imzalı duvar resmi gibi inanılmaz bir kayıp olarak nitelendirilen bu 'hazine'de, Artnews Paper internet sitesinde çıkan bir yazıya göre, Rodin'e ait 300 kadar heykel ve çizim bulunmaktaydı.
105. kattaki müze
AXA Nordstern Sanat Sigortasıyla sigortalanan şirketin Dünya Ticaret Merkezi'ndeki ana mekânında yitirdiği yüzlerce çalışanının acısına acı katan bu 'büyük kayıp', Rodin'in dünyada bilinen en önemli koleksiyoneri olan B. Gerald Cantor'a aitti. Cantor'un merakını bir miras gibi sahiplenen şirket yönetimi, koleksiyonun
önemli bir bölümünü şirketin 105. kattaki galerisinde ziyarete açık tutuyordu.
Kulelerin ayakta olduğu günlerde 'gökteki müze' olarak gururla anılan koleksiyonda Rodin'in yanı sıra 19. Yüzyıl Amerikan ve Avrupa resminin nitelikli parçalarıyla birlikte nadide fotograflar ve çeşitli heykeller de bulunuyordu. Cantor Fitzgerald firmasının kayıp personelinin sayısını halen saptamaya çalıştığı şu günlerde, yitirdiği sanat eserlerinin envanterini tutmaya ise daha henüz başlamamış olduğu öğrenildi. Buna karşın şirket adına üzülerek bir açıklama yapan Londra sözcüsü, mevcut kaybın
'topyekûn' olduğunun altını çizdi.
Klasikler kurtuldu
Cantor'un koleksiyonunda, Fransız heykeltıraş
Rodin'in 'Tanrı'nın Eli', 'Öpüş', 'Düşünen Adam' ve 'Calais'li Kasabalılar' gibi klasik eserlerinin, halen kimi müzelerde korunan kopyaları vardı. Rodin, vaktiyle bu ünlü eserlerin bronz ve mermerden kopyalarını çıkartmıştı.
Şirket kurucusu B. Gerald Cantor'un 1996 yılında ölümünden sonra eşi Iris, Rodin'in 450'yi aşkın heykel ve desenini dünya üzerindeki 70 müzeye ve seçkin galerilere dağıtmıştı. Iris Cantor'un bağışladığı ve aralarında 'Düşünen Adam', 'Honore de Balzac'ın Büstü', 'Cehennem Kapıları' gibi klasiklerin bulunduğu 187 yapıt ise Stanford Üniversitesi'ne gitmiş ve üniversite böylece Paris'teki Rodin Müzesi'nden sonraki ikinci büyük koleksiyonun sahibi olmuştu.
Ancak, hakları halen B. Gerald Cantor'un dul eşi Iris Cantor üzerinde bulunan 300'ü aşkın Rodin imzalı yapıttan oluşan koleksiyon, bu armağanların yanı sıra birçok önemli yapıtı da bünyesinde barındırıyordu. Eserlerle birlikte yerle bir olan ikiz kulelerde hizmet veren Cantor Fitzgerald şirketinde çalışan 1000 personelin 600'ünden fazlası ise halen kayıp.
Auguste Rodin (1840-1917)
19. yüzyılın ve sanat tarihinin önemli heykeltıraşlarından biri olan Auguste Rodin, Fransız romantizminin de güçlü temsilcileri arasında yer alıyor. Auguste Rodin doğrudan canlı modelden çalıştığı yapıtlarıyla tanınır. Devasa ve bol ayrıntılı heykellerin anıtsal görkemini insani boyutlara indirgeyen Auguste Rodin, yapıtlarında özellikle biçimlendirme, hareket ve ifadenin çeşitli biçimlerini elde etme yoluna gitti, soğuk metal ve taşın anlatımını aşan, izleyene geçen bir hareket duygusunu elde etmeyi başardı. Sanatçı, özellikle 'Düşünen Adam', 'Öpüş', 'Balzac heykelleri', 'Cehennem
Kapıları' ve 'Tanrı'nın Eli' gibi eserleriyle
yakından tanınıyor. Meslektaşı Camille Claudel'in kendisine modellik yaptığı ürünleriyle olduğu kadar, Claudel ile yaşadığı ateşli ve tutkulu aşk hikâyesiyle de romantizmin canlı bir temsilcisi olmuştur.
Kimi yapıtları Paris sokaklarında sanatseverlerle buluşan Rodin'in esas en ünlü yaptıları yine bu kentteki ünlü Rodin Müzesi'nde sergilenmektedir. Müze, her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin gezdiği önemli sanat kurumları arasında sayılır.
(Kültür Sanat)