Görgün Taner'den şok açıklama!

Görgün Taner'den şok açıklama!
Görgün Taner'den şok açıklama!
21. İstanbul Caz Festivali, dün gece Yeniköy'deki Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'ndeki FOURinthePOCKET konseriyle başladı. 16 Temmuz'a kadar sürecek festival, bu yıl ilginç uygulama başlattı. Festivalin sosyal medya hesapları Radikal'in fotoğrafçısı Muhsin Akgün ile mizah yazarı Kaan Sezyum'a emanet. Görgün Taner'in şok açıklaması aşağıda...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin 21’incisi, 1 Temmuz Salı akşamı Avusturya Başkonsolosluğu/ Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ve FOURinthePOCKET konseriyle başladı.
Sunuculuğunu, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin’in üstlendiği 21. İstanbul Caz Festivali Açılış Töreni’nde, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Festivale en yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorlarından Akasya Acıbadem adına Genel Müdür Zeynep Akdilli Oral’a, Matraş adına Marka Yöneticisi Bora Güler’e ve festival sponsoru Garanti Bankası adına Sponsorluk ve Etkinlik Yöneticisi Büşra Cinisli’ye birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri İKSV Genel Müdürü Görgün Taner verdi.
Açılış töreninin ardından, vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, basgitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen’den oluşan FOURinthePOCKET, festivale özel bir konser verdi. Topluluk, açılış gecesi için festivale geçmiş yıllarda konuk olmuş birçok sanatçının eserlerinden ve yepyeni şarkılarından oluşturdukları özel bir repertuar seslendirdi.

Twitter Kaan Sezyum’a instagram Muhsin Akgün’e emanet

İKSV, Caz Festivali’ni daha canlı kılmak adına bu yıl farklı bir uygulamaya giderek festivalin sosyal medya hesaplarını bu alanın etkili isimleri; Radikal’in fotoğrafçısı Muhsin Akgün ile mizah yazarı Kaan Sezyum’a emanet etti. 16 gün boyunca festivalin Twitter hesabını (twitter.com/istanbulcazfest) Kaan Sezyum, Instagram hesabını (instagram.com/istanbulcazfestivali) da Muhsin Akgün yönetecek. Kaan Sezyum, 16 gün boyunca festivale dair gözlem ve görüşlerini kendine has ironik üslubuyla festivalin twitter.com/istanbulcazfest adresindeki Twitter hesabından paylaşacak. Muhsin Akgün de 21. İstanbul Caz Festivali konserlerini, provalarını, sahne arkasını, mutfağını ve önemli anlarını, önümüzdeki 16 gün boyunca festivalin instagram.com/istanbulcazfestivali adresindeki Instagram hesabından takipçileriyle paylaşacak.


Sezyum’un tivit’leri
İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Festivalin Instagram hesabı @muhsinakgun’ün objektifinden en güzel fotoğraflar ile açılıyor! http://instagram.com/istanbulcazfestivali…

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Başarılı fotoğrafçı, konser insanı Muhsin Akgün ile festivalin bütün renklerine hakim olacaksınız. #cazgeliyor @muhsinakgun

kaan sezyum @kaansezyum
İstanbul Caz Festivali süresince @istanbulcazfest hesabında tivitleyeceğim. Müzik meraklılarına duyurulur.

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Yaşasın yaz, yaşasın caz! FOURinthePOCKET 21:30’da Avusturya Başkonsolosluğu’nda. http://www.youtube.com/watch?v=TW37XVgBQSE … Festival başlasın.

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Avusturya Konsolosluğu Kültür Ofisi bahçesinde son durum: FOURinthePOCKET geceye hazırlanıyor.

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Soundcheck sonrası FOURinthePOCKED’tan festivalin 21. yılı için, her yıla özel bir parça çalacakları bilgisini aldık.

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
#sezyumcaz etiketini gördüğünüz zaman anlayın ki tivitleri Kaan Sezyum yazıyor. (Şu anda olduğu gibi)

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest

21. Caz Festivali açılışında IKSV genel müdürü Görgün Taner’den şok açıklama “Ahmet Hakan’ı 2 puanla kaçırmışım”

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Sempatik olduğu kadar güzel çalan FOURinthePOCKET’le 21. Istanbul Caz Festivali başladı. #cazsezyum

İstanbulCazFestivali @istanbulcazfest
Herkes hala dans ediyor, FOURinthePOCKET ve dinleyiciler müziğin en zevkli yerinden ayrılamıyor. #cazsezyum

---
Muhsin Akgün’ün fotoğraf ve videoları’nı instagram.com/istanbulcazfestivaliLivaneli’nin ‘Rumi Suite’inin Türkiye prömiyeri bugün
21. İstanbul Caz Festivali, 16 Temmuz tarihine kadar 13 farklı mekânda, aralarında Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Cécile Mclorin Salvant ve Kellylee Evans gibi uluslararası cazın yükselen isimlerinin de yer alacağı 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Festival, ilk haftasında ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli’nin, Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festival ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” etkinliği ile de cazın sihrini şehrin parklarına taşıyacak.


FESTİVALDE İLK HAFTA

2 Temmuz Çarşamba
Zülfü Livaneli’den bir Türkiye prömiyeri: “Rumi Suite-The Eternal Day”
21. İstanbul Caz Festivali, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli’nin Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Zülfü Livaneli’nin besteci kimliğiyle katılacağı ve sahnede sunumlarıyla yer alacağı konser, Goethe Institut’un katkılarıyla 2 Temmuz Çarşamba akşamı 21.15’te Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek. Zülfü Livaneli’nin caz formları ve geleneksel Türk müziğini harmanladığı eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”i, sanatçıyla daha önce birlikte birçok kez çalışmış güçlü bir kadro seslendirecek: Piyanist Henning Schmiedt yönetimindeki Henning Schmiedt Altılısı’nda, ünlü caz vokalisti Romy Camerun ve Fazıl Say’dan, Sertab Erener’e, Trilok Gurtu’dan, Okay Temiz’e birçok usta isimle birlikte çalışan genç ve başarılı neyzenlerden Burcu Karadağ’ın yanı sıra trompette Joo Kraus, basta Ralph Gräßler ve davulda Uli Moritz eşlik edecek. Konserde ayrıca, tiyatro oyuncuları Çetin Tekindor ve Genco Erkal’ın Mevlana Celaleddin Rumi şiir seslendirmeleri görüntüler eşliğinde sahneye yansıtılacak.

3 Temmuz Perşembe
Mozdzer Danielsson Fresco Trio / Tomasz Stanko
Polonya cazının son on yıldaki en parlak isimlerinden, piyanist, besteci ve yapımcı Leszek Mozdzer, uluslararası caz dünyasının önde gelen müzisyenlerinden İsveçli basçı, çellist, besteci ve aranjör Lars Danielsson ve müziğinde birçok geleneği ustaca harmanlayan İsrailli vurmalı çalgılar ustası Zohar Fresco ile Mozdzer Danielsson Fresco Trio adı altında bir araya geliyor. Farklı stiller ve ruh hâllerini benzersiz bir biçimde birleştiren bu üçlünün sahne performansı sonrasında ise Polonyalı trompetçi ve besteci Thomas Stanko sahnede olacak. Avrupa’nın ilk “free jazz” trompetçisi olarak anılan Stanko, bugüne kadar topluluk lideri ve ünlü plak şirketi ECM müzisyeni olarak 37 albüm çıkarttı; birçok film ve tiyatro yapımının müziklerine imza attı. Günümüz caz sahnesinin en yaratıcı isimleri arasında gösterilen Stanko ve öncesinde sahne alacak olan Mozdzer Danielsson Fresco Trio, 3 Temmuz Perşembe akşamı 21.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Bu yıl kutlanan Polonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl kutlamaları etkinlikleri kapsamında Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl işbirliği ile gerçekleştirilen bu ikili konser, festivalin unutlumazları arasında yer alacak.

4 Temmuz Cuma
Caz İçin Tuhaf Bir Yer: Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade / Derrick Hodge
Festivalin ilk defa bir konser mekânı olarak kullanacağı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek “Caz İçin Tuhaf Bir Yer” serisinin bu yılki konukları günümüzün en iyi caz piyanistlerinden biri kabul edilen Danilo Perez, Amerikalı bas üstadı John Patitucci ve Joni Mitchell, Marianne Faithfull gibi isimlerle çalışmış davulcu Brian Blade olacak. Aynı zamanda cazın yaşayan en büyük dehalarından Wayne Shorter’ın kurduğu quartet’in müzisyenleri olarak iki Grammy ödülünün de sahibi olan üçlü, “Children of the Light Trio” ismiyle 4 Temmuz Cuma akşamı cazseverlere müziğe doyacakları bir gece yaşatacak. 19.45’te başlayacak gecede, üçlüden önce, dünyaca ünlü R&B, soul, hip hop, klasik müzik ve caz sanatçılarının albümlerinde müzisyen, prodüktör ve besteci olarak yer alan, Terence Blanchard’dan Maxwell’e birçok sanatçının, Grammy ödüllü liste başı albümlerinin arkasındaki isim Amerikalı basçı Derrick Hodge sahne alacak. Hodge, ilk solo albümü “Live Today”i geçen yıl yayınlamış ve hem yurtdışında hem de Türkiye’de eleştirmenlerden çok olumlu tepkiler almıştı.

5 Temmuz Cumartesi
Parklarda Caz: Jon Batiste & Stay Human / Mitch & Mitch
Festival, 5 Temmuz Cumartesi 18.00’den itibaren Nişantaşı Sanat Parkı ve çevresinde iki açık sahne ile İstanbullu’lara benzersiz bir açık hava şenliği yaşatacak. Coca Cola’nın sponsorluğunda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserinin ilk önemli konuğu New Orleanslı caz piyanisti Jon Batiste & Stay Human olacak. Son dönemlerdeki en heyecan verici yeteneklerden olan Batiste modern caz tınılarını, etkileyici bir vokal ve karizmatik bir sahne performansıyla birleştiriyor. Jon Batiste & Stay Human Band Amerikan Büyükelçiliği’nin desteği ile düzenleniyor. Aynı gün dokuz kişilik Polonyalı topluluk Mitch & Mitch de Parklarda Caz’ın konukları arasında olacak. Polonya-Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin 600. Yıldönümü’nün kültür programı çerçevesindeki Mitch & Mitch konseri öncesinde caz alanında genç yeteneklere kapılarını açtığı Genç Caz serisinin bu yılki finalistleri Baturay Yarkın Trio, Cazzip Project, Nom Trio, Mikado ve Tümer Uluçınar Quartet de sahnede olacak. Tam programı Haziran ayı başlarında açıklanacak olan bu güzel caz akşamı, Nişantaşı Sanat Parkı çevresindeki çeşitli mekanlarda küçük konserler ve özel etkinlikler ile renklenecek.

İstanbul Caz Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:
caz.iksv.org
instagram.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
facebook.com/istanbulcazfestivali
facebook.com/genccaz
#cazgeliyor