'Görünenin Ardındaki' ne?

'Görünenin Ardındaki' ne?
'Görünenin Ardındaki' ne?
Cumartesi ve pazar günleri gezilebilen Rumeli Hisarı Perili Köşk'teki ofis müze Borusan Contemporary, sezona iki yeni sergiyle girdi. Christia Paul küratörlüğünde 'Görünenin Ardındaki', günümüzde artan güven eksikliğinin yarattığı atmosferi yansıtmayı amaçlıyor. Perili Köşk'ün tümüne yayılan Necmi Sönmez küratörlüğündeki 'Tutku' ise Borusan Koleksiyonu'ndan seçilen 'şehvet' ve 'arzu' temasıyla diyaloğa giren çalışmalardan oluşuyor. Bu hafta sonu Karaköy'dan Rumelihisarı'na iki saatte bir ücretsiz tekne seferleri düzenleniyor.

GÖRÜNENİN ARDINDAKİ
Küratör: Christiane Paul
Çağdaş sanatçılar Krzysztof Wodiczko, Michal Rovner ve Zimoun’un dört özel eserinin görülebileceği ‘Görünenin Ardındaki’, her geçen gün daha da artan yabancılaşma ve güven eksikliği üzerinden göçmenlerin sorunlarına odaklanıyor. “Öteki olma” korkusunu büyük bir oda boyutunda dört özel eserle anlatan serginin en dikkat çekici parçasıysa Michal Rovner’ın 1 ton ağırlığındaki “Parçalanmış Zaman ” isimli eseri. Borusan Contemporary’ye farklı teknikler ve uzun uğraşlar sonucu yerleştirilen ve doğal taştan yapılan bu eser, özel bir teknikle aydınlatılarak izleyenleri yüzyıllar öncesinden başlayan bir göç hikayesine sürükleyecek.

Michal Rovner’ın 'Parçalanmış Zaman' adlı eseri 1 ton ağırlığında.
Güçler, insanlar ve bağlantılar için birer alan yaratan “Görünenin Ardındaki”nde ayrıca Wodiczko’nun, görünmez olan göçmenlerin zorlu hayatlarını yansıtan “Misafirler” adlı video projeksiyonu, Zimoun’un 240 Hazır Karton Kutu’yla yarattığı karmaşıklık ve belli bir döngü içerisindeki hareketleri ve Rovner’ın Parçalanmış Zaman’ının yanı sıra zaman mekan kavramlarının okunabildiği “İsimsiz 4 (Panorama)” isimli hiyeroglif yansıtmaları görülebilecek.

Küratör Christiane Paul, Whitney Museum of American Art’ta (Whitney Amerikan Sanatları Müzesi’nde) yardımcı küratör ve New York School of Visual Arts’ta (New York Görsel Sanatlar Üniversitesi’nde) doçent olarak görev yapmakta.

TUTKU
Küratör: Dr. Necmi Sönmez
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçkilerin sunulduğu “Tutku” sergisinde, şehvet ve arzu temalarıyla diyaloğa giren çalışmalar, şiir, anlatı gibi edebiyat ürünleriyle yeniden yorumlanıyor. Perili Köşk’ün ofis katlarını kapsayan sergide, görsel ve kavramsal unsurlar bir araya gelerek, katılımcılarına çağrışımlara dayalı zevkli bir yolculuk yaşatıyor.
İlk defa izleyiciyle buluşacak olan eser seçkisinde, koleksiyona katılan yeni eserlerin de bulunduğu, Dominic Harris, Martin Walde, Rick Silva, Lale Delibaş, Shilpa Gupta, Zeynep Beler, Erdal İnci, Ola Kolehmainen gibi farklı kuşaklara ait olan sanatçıların çalışmalarını bir arada görmek mümkün. Sergide ayrıca, Allard van Hoorn’un koleksiyona yeni katılan “Water Score” adlı mekana özgü çalışması, Perili Köşk’ün katlarında Boğaz’ın seslerini yansıtacak.
Dr. Necmi Sönmez, Düsseldorf’ta yaşayan bağımsız küratör ve sanat tarihçisi.

ÜCRETSİZ TEKNE SEFERLERİ
Borusan Contemporary, 5 ve 6 Eylül tarihlerinde, ziyaretçileri için Karaköy–Perili Köşk arasında ücretsiz tekne seferleri düzenleyecek.

5 Eylül Cumartesi

Karaköy – Rumeli Hisarı: 10:00/ 12:00/ 14:00/ 16:00/ 18:00
Rumeli Hisarı - Karaköy: 10:45/ 12:45/ 14:45/ 16:45/ 18:45

6 Eylül Pazar
Karaköy – Rumeli Hisarı: 10:00/ 12:00/ 14:00/ 16:00/ 18:00
Rumeli Hisarı - Karaköy: 10:45/ 12:45/ 14:45/ 16:45/ 18:45

Ayrıntılı bilgi için www.borusancontemporary.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.