Görünmez kent İstanbul

Akbank Kültür Merkezi, 'Zaman Çizgisi, İşaretler Şehrini Okumak: İstanbul:
Açık? Gizemli?' başlıklı sergiye kapılarını açtı. Sergi, Gerard Mermoz, İpek Düben, xurban.net, Ayhan Aytes, Graham Goldwater, Juliane Otterbach, Rebecca Wright ve Joanna Rucklidge'in çalışmalarından oluşuyor.

İSTANBUL - Akbank Kültür Merkezi, 'Zaman Çizgisi, İşaretler Şehrini Okumak: İstanbul:
Açık? Gizemli?' başlıklı sergiye kapılarını açtı. Sergi, Gerard Mermoz, İpek Düben, xurban.net, Ayhan Aytes, Graham Goldwater, Juliane Otterbach, Rebecca Wright ve Joanna Rucklidge'in çalışmalarından oluşuyor. Küratörlüğünü Gerard Mermoz'un yaptığı serginin amacı, sanat nesnelerini sergilemek yerine, çoksesli söylev içinde önermeleri gözler önüne sermek...
Italo Calvino'dan esinlenilmiş
Londra Enstitüsü'nden altı sanatçının katılımıyla gerçekleşen bu sergi, küratör Gerard Mermoz rehberliğinde, 2003 yılında İstanbul'da yapılan geziler sırasında hazırlandı. Geziler sırasında Bilgi Üniversitesi ile işbirliği yapan bu altı sanatçı, sanatı bilgi üretme ve yayma faaliyeti olarak yeniden tanımlayan bu 'eylem araştırma projesi' üzerinde çalıştılar. Proje İtalyan yazar Italo Calvino'nun 'Görünmez Kentler' adlı kitabında yer alan bazı önermelerden de esinleniyor. Serginin tam adı, konsepte uygun bir yoğunlukta: 'Zaman Çizgisi, İşaretler Şehrini Okumak: İstanbul: Açık? Gizemli?' İngiltere Sanat Konseyi, İstanbul Tasarım Konseyi ve Bilgi Üniversitesi tarafından desteklenen sergi, 11 Aralık'a kadar Akbank Kültür Sanat Merkezi'nde açık kalacak. Tel: 0212 282 84 30 (Kültür Sanat)