Goya'da ödüller Hücre 211'e gitti

Goya'da ödüller Hücre 211'e gitti
Goya'da ödüller Hücre 211'e gitti

Hücre 211 ekibinden yönetmen Daniel Monzon (ortada) ve oyuncular Marta Etura'yla Alberto Ammann geceyi ödülle kapadı.

İspanyol sinemasının en itibarlı ödülleri olan "Goya", düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yönetmenliğini Daniel Monzon’un yaptığı Celda 211 (Hücre 211) 2009’un en iyi filmi seçildi. Film, en iyi yönetmen ve en iyi erkek oyuncu dahil toplam 8 dalda ödül aldı.

Penelope Cruz ve Javier Bardem gibi Hollywood’da da ün yapmış İspanyol sanatçıların katıldığı gecenin süprizini, yönetmen Pedro Almodovar yaptı. İspanyol Film Akademisi ile arasındaki görüş farklılığından ve ödül törenlerini sevmediğinden uzun bir süredir "Goya" ödüllerine katılmayan Almodovar, en iyi film ödülünü vermek için sahneye geldiğinde büyük alkış aldı.
"Los Brazos Rotos" adlı filmiyle Goya’da 5 dalda aday olan Pedro Almodovar, sadece "En iyi orijinal müzik" dalında ödül kazanırken, filmdeki rolüyle "En iyi kadın oyuncu" adayı olan Penelope Cruz geceyi ödülsüz kapattı.

24. "Goya" Ödüllerinin sahipleri şunlar:

En iyi film: "Celda 211"

En iyi yönetmen: Daniel Monzon (Celda 211)

En iyi genç yönetmen: Mar Coll (Tres dias con la familia)

En iyi erkek oyuncu: Luis Tosar (Celda 211)

En iyi kadın oyuncu: Lola Duenas (Yo, tambien)

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Raul Arevalo (Gordos)

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Marta Etura (Celda 211)

En iyi çıkış yapan erkek oyuncu: Alberto Ammann (Celda 211)

En iyi çıkış yapan kadın oyuncu: Soledad Villaamil (El Secreto de su ojos)

En iyi orijinal senaryo: Mateo Gil ve Alejandro Amenabar (Agora)

En iyi uyarlama senaryo: Daniel Monzon ve Jorge Garricaechevarria (Celda 211)

En iyi orijinal müzik: Alberto Iglesias (Los Abrazos Rotos)

En iyi orijinal şarkı: Guille Milkyway, Yo tambien (Yo, tambien)

En iyi yapımcı: Jose Luis Escolar (Agora)

En iyi fotoğraf: Xavi Gimenez (Agora)

En iyi montaj: Mapa Pastor (Celda 211)

En iyi sanat yönetmeni: Guy HEndrix Dyas (Agora)

En iyi kostüm: Gabriella Pescucci (Agora)

En iyi makyaj: Jan Sevell, Susan Suzann ve Stokes Munton (Agora)

En iyi ses: Sergio Burmann, Jaime Fernandez ve Carlos Farauolo (Celda 211)

En iyi özel efekt: Cris Reynolds ve Felix Berges (Agora)

En iyi animasyon filmi: "Planet 51"

En iyi belgesel: (Garbo, el hombre que salvo el mundo)

En iyi İberya-Amerikan filmi: (El Secreto de sus ojos)

En iyi Avrupa filmi: (Slumdog Millionaire)

En iyi kısa metraj: (Dime que yo)

En iyi kısa metraj animasyon: (La dama y la muerte)

En iyi kısa metraj belgesel: (Flores de Ruanda)

Goya onur ödülü: Antonio Mercero.