Gözden çıkarılmış insanlar

Antony Okkoth, hastalığın son safhasında, hastanedeki yatağında yatıyor. Dışarıda güçlü bir fırtına var. Yatağından fırlayıp rüzgâra tutulmak istiyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Antony Okkoth, hastalığın son safhasında, hastanedeki yatağında yatıyor. Dışarıda güçlü bir fırtına var. Yatağından fırlayıp rüzgâra tutulmak istiyor. İzin vermiyorlar. O da pencereden dışarı bakmakla yetiniyor. Fırtına dinene kadar rüzgâra bir şeyler fısıldıyor. Ne dediğini kimse bilmiyor...
11 yaşındaki Antony, AIDS yüzünden yaşamını yitiren milyonlarca insandan sadece biri. Kenya'da yaşıyordu. Fotoğrafçı Kerim Bora'yla kesişti yolları. Bora, Antony'nin birkaç kare fotoğrafını çekti. Şimdi bize Antony'i hatırlatan tek şey bu fotoğraflar.
Birleşmiş Milletler AIDS Vakfı ile Dünya Sağlık Örgütü'nün geçen hafta açıkladıkları 2004 HIV Raporu'na göre, Kenya'nın da içinde bulunduğu Afrika'nın güneyi AIDS'ten en çok etkilenen bölge. Bora da 2002 yılında başladığı projesinde, objektifini bu bölgeye çevirip, kimi doğuştan, kimi çocukken, kimi de yaşlılığında AIDS'li insanların acı hikâyelerini derleyip fotoğraflarını çekmiş. Şimdi fotoğraflar bir albüme dönüştü 'Rüzgâra Fısıldanan Sözler' adıyla. Albüm, 1 Aralık Dünya AIDS Günü vesilesiyle bugün satışa çıktı.
'Ben askerde komandoydum'
Albümde, bugün çoğu yaşamayan 70'in üzerinde AIDS 'kurbanı' insanın yürek burkan hikâyesi yer alıyor. Bora, bu projeyle iki şeyi hedefliyor. İnsanların AIDS'e olan 'cahil bakışı'nı kırmak. Çünkü Bora, hastalık hakkında insanların yüzeysel bilgi sahibi olduğunu düşünüyor. Ülkemizde bile HIV virüsü taşıyan insanların bunu dile getiremediklerini hatırlatan Bora "Türkiye'de insanlar AIDS'i kendilerinden çok uzakta görüyorlar. Oysa HIV yanı başımızdaki Rusya'da hızla yayılıyor. İnsanlar buradan gelen kadınlarla birlikte oluyor. Bizim insanımızın ilginç yaklaşımları var. 'Ben askerliğimi komando olarak yaptım bana bir şey olmaz' gibi..." diyor.
Bora'nın bu kaygılarını BM AIDS Vakfı ile Dünya Sağlık Örgütü'nün 2004 HIV Raporu da doğruluyor. Rapora göre dünyada 39.4 milyon insan HIV virüsü taşıyor. Son iki yılda Asya ve Doğu Avrupa'da HIV virüsü taşıyan insanların sayısında ciddi bir artış var. Doğu Avrupa ve Orta Asya'daki artış Rusya ve Ukrayna'dan kaynaklanıyor.
Bora'nın ikinci amacı ise küreselleşmenin gerçek yüzünü göstermek. Bora küreselleşmenin ABD'nin dayatmasıyla ortaya çıkan bir eğilim olduğunu, 'ötekini' yok etmeyi hedeflediğini belirtiyor. Ama asıl AIDS gibi küresel olarak mücadele edilmesi gereken konularda devletlerin ve grupların duyarsız kaldığını söylüyor: "AIDS, Batı'da popülerliğini kaybetti. Artık ünlü isimler bu hastalık sebebiyle yaşamlarını yitirmiyor. Çeşitli ilaçlar bulundu. Bu ilaçlar ABD ve Avrupa'da insanların daha uzun yaşamasını sağlıyor. Böylece AIDS, ABD ve Avrupa'nın gündeminden çıktı." Afrika'nın hastalıktan en çok etkilenen bölge olduğunun bilindiğini belirten Bora, şu soruyu soruyor: "Bu kadar hasta Avrupa'da ya da ABD'de olsaydı işin seyri böyle olur muydu?"
Kerim Bora, Afrika'da insanların hastalığa yakalanmasının ve acı bir biçimde yaşamı kaybetmesinin sebebini bu bölgedeki yoksulluğa bağlıyor. "İnsanların bırakın ilaç alacak parası olmasını, yiyecek ekmek bulamıyorlar. Her türlü hastalık kol geziyor. Batı bu insanlara sırtını dönmüş durumda."
Bora'nın kaygıları, BM AIDS Vakfı Başkanı Dr. Peter Piot'tan farklı değil. O da Piot gibi 'AIDS'le ilgili gerçek ve yaşatılabilir çözümler üretmek gerektiğini' söylüyor. "Belki o zaman" diyor "Küçük Antony'nin rüzgâra fısıldadığı sözler kulaklara çalınır."
Rüzgâra Fısıldanan Sözler / Kerim Bora / Agate Yayınevi / 40 milyon lira
Şarkılar AIDS'le savaşım için
Kerim Bora'nın albümünün yayımlanmasının dışında, Aylin Aslım, Çilekeş ve Gripin bu akşam Babylon'da şarkılarını, AIDS Savaşım Derneği yararına söyleyecekler. 'Yaşamla Dansınızı Yarım Bırakmayın!' başlıklı gecede Türkçe sözlü nu-metal'i Türkiye'de geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yola çıkan Çilekeş ilk albümünde yer alacak kendi parçalarını seslendirecek.
Çığır Sahne de bugün prömiyeri yapılacak 'Kuğular Şarkı Söylemez' oyununda AIDS'e karşı olan bilinçsizliğin yarattığı çaresizliği anlatıyor. Oyun saat 21.00'de başlıyor.
Hacettepe Senfoni Orkestrası'nın Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi yararına vereceği konser ise saat 20.00'de Hacettepe Kültür Merkezi'nde.
Babylon Tel: 0212 292 73 68 Çığır Sahne Tel: 0212 241 27 37
Hacettepe Üniversitesi
Tel: 0312 305 21 44