Gözyaşı şişesi kentin tarihini değiştirdi

Gözyaşı şişesi kentin tarihini değiştirdi
Gözyaşı şişesi kentin tarihini değiştirdi
Hierapolis ile Tripolis'i birbirine bağlayan yolda yapılan kazılarda bulunan gözyaşı şişesiyle antik kentin nekropolü 100 yıl daha önceye tarihlendi

Son dönemde yapılan kazılarla UNESCO Dünya Miras Listesindeki Hierapolis'in nekropol tarihi 100 yıl geriye taşınırken Lidya'nın sınır kenti Tripolis'te 3 üst düzey kamu görevlisine ait heykel bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan bilgiye göre, antik dönemde inancın ve ticaretin merkezi olan Hierapolis ile Tripolis'i, günümüzde ise turizm ve tekstilin önemli merkezlerinden Pamukkale ve Buldan'ı birbirine bağlayan yolda yapılan kazılarda her gün yeni bir bulguya ulaşılıyor.


Geçen yıl bakanlık tarafından Hierapolis'te başlatılan kurtarma kazılarında, tarihi yolun 570 metrelik asfalt kaplaması kaldırılarak yolun tamamı ortaya çıkartıldı. Böylece, Hierapolis'ten Tripolis'e uzanan yolun doğu ve batısında yer alan mezarların çizimi de tamamlanırken Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca, Tripolis yolunun batısındaki kazısı tamamlanan anıtsal mezarın restorasyonu için yapılan çizimler de onaylandı.
Ayrıca, anıtsal mezarın hemen güney sınırında pişmiş toprak silindirik mezar toprak üzerine çıkarıldı. Burada karşılaşılan buluntular Hierapolis Antik Kenti'nin nekropol tarihini 100 yıl eskiye götürüyor. Mezarda bulunan gözyaşı şişesi (unganterium) M.Ö. 3. yüzyılın başına tarihlendiriliyor. Daha önceki nekropolde en eski tarihli buluntu ise M.Ö. 2'nci yüzyıla aitti. Kazılarda ayrıca bir mezar odasında bir adet altın yüzük ele geçildi. -Üç erkek heykeli gün yüzüne çıkarıldı

ÜÇ ERKEK HEYKELİ
Denizli'nin Buldan ilçesinde yer alan Tripolis Antik Kentinde sürdürülen çalışmalarda üç heykel daha bulundu.
Birçok antik metinde adı geçen ve 19'uncu yüzyılda seyyahlar tarafından ziyaret edilen Lidya bölgesinin sınır kenti Tripolis'teki Hierapolis caddesinin batısında sütunlu bir galeri yer alıyor.
Buradaki çalışmalarda caddeye yıkılmış halde bulunan 8 sütunun restorasyonları tamamlanıp 6'sı orijinal yerine yerleştirdi. Hierapolis caddesinde bir heykel kaidesi ile bu kaideye ait caddeye yıkılmış heykel açığa çıkarıldı. Böylece, bu yılki kazı çalışmalarıyla toplamda, biri boyundan ayaklarına kadar korunmuş, biri başından ayaklarına kadar korunmuş ve diğerinin de sadece başı bulunan üç heykel ortaya çıkarılmış oluyor.
Tuğba Özgür Durmaz (AA)

Triapolis

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Altın

  ,

  Aydın

  ,

  Turizm

  ,

  Kamu

  ,

  Erkek

  ,

  Galeri

  ,

  kültür

  ,

  koruma