Grammy ödüllü vokal yıldızları CRR'de

Grammy ödüllü vokal yıldızları CRR'de
Grammy ödüllü vokal yıldızları CRR'de
Virtüozite ve çok yönlülüğün eşsiz kombinasyonuna sahip geleceğin vokal müziği olarak gösterilen Grammy ödüllü grup Roomful of Teeth, 13 Mayıs Çarşamba akşamı CRR'de.

CRR Konser Salonu’nda ilk kez müzikseverlerle buluşacak olan ve enerji dolu sekiz vokalden oluşan Roomful of Teeth,2009 yılında besteci, müzik eğitmeni ve koro şefi Brad Wells tarafından kuruldu. Kendini insan sesinin olağanüstü potansiyelini ortaya çıkarmaya adayan ekip, non-classic geleneklerine bağlı eğitmenlerle çalışıyor. Buna paralel olarak sürekli şan tekniklerini geliştiriyor. Roomful of Teeth’in en önemli özelliklerinden biri de günümüzün en parlak bestecilerini sınırları olmayan bir repertuar oluşturmak için projeye davet ediyor oluşu. Grup daha önce Tuvan, Korean, P’ansori ve Sardinian gibi farklı geleneksel stillerde önemli sanatçılar ve öğretmenler eşliğinde eğitimler alırken, Rinde Eckert, Judd Greenstein, Caleb Burhans, Merrill Garbus, William Brittelle, Sarah Kirkland Snider ve Missy Mazzoli gibi güç lü bestecilerle de çalışma şansı yakaladı. 


iTunes ve Amazon klasik müzik listelerinde zirveyi düzenli olarak zorlayan grup, Billboard listelerinde de ilk 10’da boy göstermeyi başardı. Amerikan ulusal radyosu NPR’ın ‘oldukça güzel ve cesur’ yorumuyla karşıladığı Roomful of Teeth, Pitchfork’ta ‘Bu tanımlanamaz heyecan içinize işleyecek’ cümlesiyle onurlandırıldı. Öte yandan New York Times, 2012’de yayınlanan ve kendi adlarını taşıyan ilk albümleri için “hissedilebilir şekilde çarpıcı” yorumunu yaptı. 56. Grammy ödüllerinde ‘En İyi Ses Mühendisliği’ ve vokalist Caroline Shaw’ın 8 sesli partisyonu için ‘En İyi Çağdaş Klasik Kompozisyonu’ kategorilerinde adaylık kapan grup, ‘En İyi Oda Müziği Performansı’ ödülünün de sahibi oldu. Shaw, Music for Partita ile Amerika’nın en büyük ve prestijli ödülü kabul edilen Pulitzer ödülünü kazandı ve yine iTunes listelerinde 1 numaraya yükseldi.