Gri ülkenin gökkuşağı

Evan Parker, Pram, Andrea Parker, Andrew Weatherall gibi İngiliz modern müziğinin farklı türlerinden birçok topluluk ve şarkıcının katılacağı...

İSTANBUL - Evan Parker, Pram, Andrea Parker, Andrew Weatherall gibi İngiliz modern müziğinin farklı türlerinden birçok topluluk ve şarkıcının katılacağı 'İngiliz Modern Müzik Festivali', 16-20 Ocak tarihleri
arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Festivalin, uluslararası basın sponsorluğunu ünlü İngiliz müzik dergisi The Wire üstleniyor.
Kod Müzik ve British Council'ın ortaklaşa düzenleyeceği 'İngiliz Modern Müzik Festivali', dünya müziğinin en önemli merkezlerinden İngiltere'nin cazdan modern rock'a, elektronica'dan dans müziğine kadar birçok türünü İstanbul'a taşıyacak.
'İngiliz Modern Müzik Festivali'nin açılış konseri Avrupa caz sahnesinin özgün ve yenilikçi saksofoncularından Evan Parker'dan. 16 Ocak'ta Babylon'da konser verecek Parker, 60'lı yıllardan bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Kendisi John Coltrane geleneğinin, günümüzdeki başarılı temsilcilerinden. 17 Ocak'ta post-rock topluluğu Fridge'den Kieran Hebden solo projesi 'Four Tet'le, Depeche Mode, Lamb gibi isimlere yaptığı remix'lerle de tanınan çellist ve vokalist Andrea Parker ve deneysel ambient müziğiyle Scanner Roxy'de konser verecek.
18 Ocak'ta 7'th House'da ise, İngiltere'nin techno ve house sahnesinin iki önemli temsilcisi DJ Colin Dale ve Terry Francis sahneye çıkacak. Colin Dale, tech-house'un ortaya çıkışında ve yayılmasında etkili oldu. Setlerinde house ve techno'yu harmanlayan Terry Francis de kariyerine Dale, Mr. C gibi isimlerin yanında çalarak başladı.
Roxy, 19 Ocak'ta elektronik-pop ile modern rock öğelerini kullanan Pram'ın ardından deneysel rock, kraut-rock folk gibi farklı kaynaklardan beslenen Quickspace'i ağırlayacak. Festival süresince her gün Bilgi Üniversitesi'nde popüler müzik konulu film gösterimleri düzenlenecek. Festival, İngiliz dans müziğinin efsane isimlerinden DJ Andrew Weatherall'ın 20 Ocak'ta Beyond'daki performansı ile sona erecek. Bilgi için Tel: 0212 292 04 65 (Kültür Sanat)