Grup Yorum Bakırköy'de on binlerle umut tazeledi

Grup Yorum Bakırköy'de on binlerle umut tazeledi
Grup Yorum Bakırköy'de on binlerle umut tazeledi

Grup Yorum konserini 50 bini aşkın seyirci izledi.

Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye siyaseti üzerinde farklı görüşler havada uçuşurken, ‘sosyalist sol’un nerede olduğuna dair sorular da ortaya atılıp duruyor. Bu sorunun yanıtı dün Bakırköy Pazar Alanı’nda toplanan on binlerce insan tarafından verildi. Grup Yorum ’un ‘Bağımsız Türkiye Konserleri’nin sonuncusu dün gerçekleştirildi. Hakkı Özdal, geçen pazartesi günü Grup Yorum üzerine Radikal’de kaleme aldığı yazıda konseri izlemeye gelecek olanların önemli bir kısmının bu müziklerle büyüyenler olacağını yazmıştı. Onlar oradaydı, evet. Ama 50 bini aşkın izleyicinin yarıya yakınının 30 yaşın altında olduğu da dikkatlerden kaçmadı. 

Livaneli: Yoldaşlar
Nihat Behram’ın şiirleriyle sahnede yer aldığı konserin konukları da vardı. Hüseyin Turan, katılımcılara ve Grup Yorum’a saygılarını sundu. Rock’çı Aylin Aslım, Grup Yorum’un ‘Ulaşır Sana’ şarkısıyla çıktı dinleyicilerin karşına sonra ‘Benim Hâlâ Umudum Var’ diyerek bitirdi.. Son yıllardaki politik görüşleriyle olmasa da, şarkılarıyla Türkiye sol-sosyalist çevrelerde hatırı sayılır bir iz bırakan Zülfü Livaneli ise “Yoldaşlar” diye başladı konuşmasını “Sizlerden güç almaya geldim” diye bitirdi. ‘Böyledir Bizim Sevdamız’la başlayan Livaneli, ‘Karlı Kayın Ormanı’nı on binlerle birlikte söyledi. 

Bir gruptan da öte...
Hakkı Özdal’ın yazısında altını çizdiği gibi Grup Yorum 80’li yılların ağır baskı ortamında sol-sosyalist çevrelerin direniş ve umut şarkılarıyla ayağa kalkmasında önemli bir moral desteği sağlamıştı. Dünkü konserin de aynı işlevi yerine getirdiğini söylemeden geçmeyelim. Dünkü konser, Yorum’un bir gruptan da öte, bir fikir olduğunu bir kez daha gösterdi.