@ubuget

Grup Yorum 'bilmeceye dönen' Bakırköy konserini verdi

Grup Yorum 'bilmeceye dönen' Bakırköy konserini verdi
Grup Yorum 'bilmeceye dönen' Bakırköy konserini verdi
İstanbul Valiliği'nin yasakladığı, mahkemenin olur verdiği, polisin 'gitmeyin' dediği Grup Yorum İstanbul konserinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusuydu. Radikal hazırlıkları yerinde izledi ve hem organizasyon ekibinden hem de güvenlik güçlerinden aynı cevabı aldı: Konser gerçekleşecek!
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – İstanbul Valiliği’nin yasakladığı mahkemenin olur verdiği polisin 'gitmeyin' dediği Grup Yorum İstanbul konseri gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusuydu. Radikal hazırlıkları yerinde izledi ve Grup Yorum, 30'uncu yıl konserini Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirdi.

Binlerce kişinin alanı doldurduğu konserde izleyiciler, saat 18.30'da sahneye çıkan Grup Yorum'un seslendirdiği şarkılara hep bir ağızdan eşlik etti. Konseri, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da izledi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Konser öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik güçleri konser alanın üst girişindeki lunapark bölgesinin yanına konuşlandı. Üç otobüs ve biraz daha fazla minibüs ve bu tarz durumların vazgeçilmez aracı TOMA ve tutulan çapraz nöbetlerle güvenlik tedbirlerinin bir konser organizasyonu için oldukça üst seviyede olduğunu söylemek mümkün.


Grup Yorum konserini izlemek için alana gelenler, polisler tarafından didik didik arandı.

O PANKART YOK

Polisin mahkeme kararına rağmen halka 'konsere gitmeyin' çağrısı yaptığı pankartsa meydanda yok. O pankartın akşam mı kaldırıldığı yoksa valiliğin ilk kararı sonrası asılıp mahkeme kararı sonrasında mı kaldırıldığı bilinmiyor. Her iki durum da ihtimal dahilinde.

NE OLMUŞTU, NEDEN BU KADAR KONUŞULDU?

Grup Yorum'un 30’uncu yılını kutlamaları çerçevesinde 28 Haziran’da Bakırköy Halk Pazarı’nda vereceği konser, İstanbul Valiliği'nce “toplumun tepkisine yol açıp infial yaratabileceği" gerekçesiyle yasaklanmış, ancak karar grubun başvurusu üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce kaldırılmıştı. Ancak bu mahkeme kararına rağmen Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Bakırköy meydanına ve ilçenin değişik noktalarına astığı pankartlar dikkat çekmişti. Pankartlarda, "28.06.2015 Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilmek istenen Grup Yorum konseri, kamu düzeni ve güvenliği gerekçesiyle Valilik makamınca uygun görülmemiştir. Bu nedenle söz konusu konserin düzenlenmesine izin verilmeyecektir. Değerli vatandaşlarımıza önemle duyurulur" ifadesi yer alıyordu.

ADANA VE İZMİR’DE 'İZDİHAM'; ANKARA VE İSTANBUL’DA 'İNFİAL'

Grup Yorum, 30. yılını ilkini 13 Haziran’da Adana’daki Uğur Mumcu Meydanı’nda yaptığı, 20 Haziran'da da İzmir 'de Gündoğdu Meydanında yüz binlerce dinleyicisiyle buluştuğu bir dizi konserle kutluyor. Grubun Ankara 'da düzenleyeceği konsere de Valilikçe yasak konulmuş, ardından İstanbul Valiliği’nin yasağı gelmişti.

GRUP YORUM'A JOAN BAEZ'DEN DESTEK

Grup Yorum’a ABD'li ünlü folk sanatçısı Joan Baez’den de destek geldi. 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında 1 Temmuz'da Harbiye Açıkhava'da sahneye çıkacak olan Baez, bugün Grup Yorum’a ait 'Uğurlama' adlı şarkıyı seslendirdi.