@ismailsaymaz

Grup Yorum'dan Ruhi Su albümü ve 30. yıl konserleri

Grup Yorum'dan Ruhi Su albümü ve 30. yıl konserleri
Grup Yorum'dan Ruhi Su albümü ve 30. yıl konserleri
Türkiye'de protest müziğin en büyük isimlerinden Grup Yorum, kuruluşunun 30. yılında dinleyicilerine Ruhi Su türkülerini yorumladıkları bir albüm hediye etti. Ruhi Su'yla başlayan 'Dünden Yarına - Ustalarımız' serisini başka ustalarla devam ettirme kararı alan Grup Yorum, Türkiye'nin konserlere ise 13 Haziran'da Adana'dan başlıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Grup Yorum kuruluşunun otuzuncu yılında dinleyicilerine Ruhi Su türküleri albümünü hediye etti. Grup Yorum bir dizi halinde devam edeceği “Dünden Yarına - Ustalarımız” başlıklı albüm dizisinin ilkinde Ruhi Su türkülerini seslendirdi. Grup Yorum tarafından açıklamada, Ruhi Su’nun hayatını kaybettiği 1985 yılında kuruldukları ve ozanın anısını yaşatmak için bu albümün çıkarıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Hastalığı nedeniyle yurtdışında tedavi görmesi gerekirken, çıkışına yasak koydu faşizm. Ama o, mücadelesine devam etti, aman dilemedi. Tedavi olanakları ellerinden alınarak öldürüldü. Ruhi Su, Türkiye ve dünya halklarının yüreğinde ölümsüzleşti. Otuzuncu yılımızda Ruhi Su ustamızın albümünü yapmanın, onun nezdinde bütün devrimci ozanlarımıza karşı görev ve sorumluluğumuzu yerine getirmenin onur ve gururunu yaşıyoruz. ‘Dünden Bugüne’nin ilk albümünü hazırlarken bir yandan Berkin için, Soma’da katledilen madenciler için şarkı yapmaya devam ettik. Aynı zamanda yeni albümümüzün de hazırlıklarına başladık. Albümümüz emperyalizmin yoz kültürüne karşı bir barikat olacaktır.”

İlk konser, 13 Haziran’da Adana’da

Yeni albümüyle birlikte 30. yıl konserleri düzenleyecek Grup Yorum’un ilk durağı 13 Haziran’da Adana Uğur Mumcu Meydanı olacak. Akdeniz Bölgesi’ne yönelik bu konserin ardından 20 Haziran’da İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Ege 28 Haziran’da İstanbul Bakırköy Halk Pazarı’nda, 5 Temmuz’da Ankara Sıhhiye Meydanı’nda da İç Anadolu kanserleri yapılacak. Ardından da Elazığ’da konser düzenlenmesi planlanıyor. Konserlerde Grup Yorum’ senfoni orkestrası orkestrası, 11 şehirdeki Grup Yorum Anadolu Halk Koroları ve konuk sanatçılar da eşlik edecek.