'Güç' 800 metrelik kırmızı halıda uyandı!

'Güç' 800 metrelik kırmızı halıda uyandı!
'Güç' 800 metrelik kırmızı halıda uyandı!
Efsanevi seri 'Star Wars'un yedincisi dün, filmin oyuncularının ve Hollywood yıldızlarının katılımıyla, Los Angeles'ta yapılan dünya prömiyerinde görücüye çıktı. Kırmızı halı droid, robot ve klon birliklerinin geçidine sahne oldu. İlk izlenimler ise olumlu...

RADİKAL - Milyonlarca tutkununun nefesini tutup beklediği, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin yedincisi ‘Star Wars: Force Awakens’ (Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor) dün Los Angeles’ta düzenlenen dünya prömiyeriyle ilk seyircileriyle buluştu. Los Angeles’taki Chinese Theatre’da düzenlenen galaya, serinin ‘orijinal simalarından’ Harrison Ford, Mark Hamill ve Carrie Fisher gibi isimlerin yanı sıra maceraya yeni dahil olan oyuncular John Boyega ve Daisy Ridley de katıldı.
Filmin öyküsü sır gibi saklanır, film eleştirilerine de çarşambaya (Film tüm dünyada bu geceyarısı gösterime girecek.) kadar ambargo konulurken Los Angeles galasına katılanların attığı tweet’ler genel olarak pozitif. Buzzfeed’in deneyimli sinema eleştirmeni Adam B Vary, “Sıkıntı yok. Güç Uyanıyor, bu yüzde 100 Star Wars” şeklinde bir tweet atarken, LA Times sinema yazarı Rebecca Keegan Twitter hesabına şöyle yazdı: “Öykü, karakterler, tasarım, mizah - StarWars hayranları, bu tam aradığınız film.” Aktör Rob Lowe “Kasabada yeni bir kahraman var!” derken prömiyerin konuklarından aktris  Elizabeth Banks de etkilendiğini ifade eden bir tweet attı ve spoiler vermeyeceğini söyleyerek “Sadece ‘vaov’ diyorum” yazdı.

Dünyadaki ilk gösterim öncesi Star Wars hayranları, gösterimin gerçekleştiği TCL Chinese Theatre’ın kapısına kamp kurdu. Etrafta geniş güvenlik  önlemleri alınmıştı. Burası, aynı zamanda 1977’de ilk Star Wars filminin gösterildiği salon.   

Epizod 7’nin perşembe günkü biletli ilk gösterimlerine bilet almak için kuyruğa giren 150’den fazla hayrana tatlı da bir sürpriz vardı: Hayranların tümü prömiyerin sergilendiği üç salondan birine davet edildi. Hayranlar elbette Star Wars kostümlerine bürünerek gelmişti. Bir yandan da kırmızı halıdan geçecek yıldızları görme umuduyla bekliyorlardı. Yaklaşık 800 metre uzunluğundaki kırmızı halı ise devasa bir tentenin altında Hollywood Bulvarı’nda uzanıyordu.  

İlk defa Star Wars izleyecekler için "Kim kimdir" rehberi
 

Filmin dünya prömiyeri üç farklı salonda gerçekleşti ve 4 bin ziyaretçi vardı. Alana tüm girişlerde yüksek güvenlik önlemleri alınmıştı. Hollywood Reporter ve Billboard yayın yönetmeni Matthew Belloni, bir adamın prömiyer gösteriminden zorla dışarı çıkarıldığını öne sürdü. Kırmızı halı, bir ‘Stormtrooper’ (Serideki klon birlikleri) geçidine de sahne oldu. Kırmızı halıda göze çarpan katılımcılar arasında filmin kahramanlarından droid C-3PO ve robot R2-D2 de vardı…  

Serinin yaratıcısı George Lucas, ‘Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor’un yönetmeni JJ Abrams ile kırmızı halı üzerinde sohbet eder ve gülerken görüldü.

Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor'a ilk yorumlar: Serinin en heyecan vericisi


Filmin yıldızlarından Harrison Ford ise fanlarıyla sık sık poz verdi. Lucas “Film ailelerle ilgili ilgili, bir jenerasyonun geride bıraktığıyla, diğer jenerasyon ilgilenmek durumda kalıyor” derken, daha önce iki Star Trek filmi yönetmiş olan Abrams da seriye kendi izini bırakmak gibi bir derdi olmadığını söyledi: “Öykülerin ve karakterlerin efendilerine hizmet etmeye çalışıyorum.”

‘Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor’ tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de çarşamba geceyarısı vizyona giriyor. (BBC)