'Guguk Kuşu'nu oynayacağını duyduğunda...

'Guguk Kuşu'nu oynayacağını duyduğunda...
'Guguk Kuşu'nu oynayacağını duyduğunda...
Beyazperdenin kült filmlerinden 'Guguk Kuşu', Şakir Gürzumar yönetiminde Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu'nda sahnelenmeye hazırlanıyor. Filmde Jack Nicholson'ın canlandırdığı rolle tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Oktay Kaynarca, çok heyecanlı: "Kerem Alışık'ın bu oyunu sahnelemeyi planladığını duyduğumda dişlerim uzadı, iştahım kabardı..."

Ken Kesey’in romanından sinemaya uyarlanan ve beyazperdenin kült filmleri arasında yer alan 1975 yapımı ‘Guguk Kuşu’, Şakir Gürzumar yönetiminde Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu’nda sahnelenmeye hazırlanıyor. Provalarına başlanan oyunda Oktay Kaynarca, Jack Nicholson’ın başrolünü oynadığı filmdeki McMurphy karakterini canlandıracak olmanın heyecanı içinde. Kaynarca, 13 Aralık ’ta Zorlu Center PSM’de prömiyer yapacak ‘Guguk Kuşu’yla ilgili, “Beş Oscar’lı bu başyapıtı 80’lerde Elazığ’da izlemiş ve çok etkilenmiştim. Kerem Alışık’la konuşurken ‘Guguk Kuşu’nu sahneleme planlarını duyunca dişlerim uzadı adeta… Oyuncunun dişleri uzaması deriz biz bu duruma, iştahım kabardı… Heyecanlandım… ‘Guguk Kuşu’ çok önemli bir eser ve çok başarılı bir sistem eleştirisi. Provalar çok keyifli geçiyor, tüm oyuncu arkadaşlarımız, yönetmenimiz koşa koşa geliyoruz provalara. Bir oyunun prova aşaması çok önemlidir ve bu sürecin en keyifli zamanlarıdır, ilerledikçe de tadından yenmez. Biz de şu an o aşamadayız” diye konuştu.


Oktay Kaynarca

‘Guguk Kuşu’ hakkında;
Orijinal ismi ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest’ ve aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkumun (Jack Nicholson) geçirdiği zamanı konu alıyor. Mahkum, bu süre içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesindeki diğer hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred (Louise Fletcher) ile de büyük sorunlar yaşıyor. Milos Forman tarafından yönetilen film, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor.