Gün bir, festival üç

Yazın gelmesiyle birlikte festivaller de canlandı. Bugün üç açılış birden yapılıyor: 29. İstanbul Müzik Festivali, 5. Çevre Filmleri Festivali ve 8. Aspendos Opera ve Bale Festivali. İstanbul Müzik Festivali'ne 600 sanatçı katılıyor.

İSTANBUL - Yazın gelmesiyle birlikte art arda boy göstermeye başlayan festivaller bu gece gerçekleşecek üç açılışla sağanağa dönüşüyor. Çevre filmleri, müzik ve opera-balenin nitelikleri örnekleri yarından itibaren meraklısıyla buluşacak.
'5. Uluslararası Çevre Filmleri Festivali bu akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Salonu'nda özel bir gösteriyle açılacak. Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun 'çevre' temasını işleyen ve koreografisini Beyhan Murphy'nin yaptığı dans gösterisinin sunulacağı açılışta İranlı yönetmen Fahrad Mehranfar'ın 'Hayat Ağacı' adlı filmi de izlenebilecek. TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği, 15 Haziran'a kadar sürecek festivalde 60'a yakın konulu film ve belgesel ile çeşitli sanat dallarındaki sürpriz aktiviteler yer alacak.
29'uncu yılda 600 sanatçı
Bu yıl 29'uncusu gerçekleştirilen
'Uluslararası İstanbul Müzik Festivali' ünlü soprano Mariella Devia'nın İtalyan virtüözleri ile Aya İrini'de vereceği görkemli konserle başlayacak.
Azerbaycan'dan İsveç'e kadar uzanan geniş bir coğrafi yelpazeden toplam 600 sanatçının yer aldığı festival bu yıl 'İtalya ve 100. Ölüm Yılında Guiseppe Verdi' teması üzerinde şekilleniyor. İtalyan sanatçıların ağırlıkta olduğu festival programında Venedik Barok Orkestrası, Giovanni Sollima ve Lark Dörtlüsü, Jan Garbarek ve Hilliard Topluluğu'nun konserleri önemli bir yer tutuyor. Festival 3 Temmuz tarihinde sona erecek. Bugün açılışı gerçekleşek bir diğer festival ise '8. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği 'Aida' operasıyla başlayacak festivalde bu yıl toplam sekiz gösteri seyirci karşısına çıkacak. 7 Temmuz'da sona erecek festivale katılan yabancı topluluklar ise Yunanistan Ulusal Operası, Kazak Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu ile Beyaz Rusya Cumhuriyeti Ulusal Akademik Bolşoy Opera ve Bale Tiyatrosu. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya opera ve bale toplulukları ise festivale Türkiye'den katılan konuklar. (Kültür Sanat)