Günay: Sanat özgür ve özerk olmalı

Günay: Sanat özgür ve özerk olmalı
Günay: Sanat özgür ve özerk olmalı
Şehir Tiyatroları tartışmaları ile ilgili Radikal'in sorularını yanıtlayan Bakan Ertuğrul Günay, taraflar arasında bir diyalog kurulmusı gerektiğini söyledi
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Şehir Tiyatroları’yla ilgili sorun, oyuncu Erdal Beşikçioğlu’nun önceki gün Radikal’de yayımlanan söyleşisinin ardından Türkiye ’nin ‘Kültür sorunu’ tartışmasına dönüştü. Dolayısıyla tiyatronun gelişimi konusundaki hassasiyetiyle de bilinen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın fikrinin sorulmasını gerektirecek olgunluğa ulaştı. Günay’a göre İBB’nin sağladığı fiziki ve maddi altyapı karşılığında karar mekanizmalarında olup sanatçılarla diyalog kurma arayışı normal, ancak tiyatro özgür ve özerk olmalı ve tiyatrocular karar süreçlerinden dışlanmamalı...
Son günlerde programı yoğun olan Bakan Günay, yeni yönetmeliği detaylıca inceleyememiş ve tartışmanın taraflarını dinleyememiş. Buna karşın, tiyatro konusundaki genel görüşlerinin Şehir Tiyatroları için de geçerli olacağını düşünüyor. Telefonla görüşme imkanı bulduğumuz Günay, görüşlerini şu iki noktada özetledi:
Sanat özgür ve özerk olmalı: Sanat için özerklik ve özgürlük kavramlarının önemli olduğuna inanıyorum. Bu konuda bir düzenleme yapılırken bu iki özelliğinin zedelenmemesini umuyorum, ummak istiyorum.
Diyalog şart: Fiziksel ve maddi altyapıyı sağlayanların özensiz seçimler, metin dışı güncel mizah ve polemikler doğuran durumlar karşısındaki hassasiyetlerini de dikkate almak lazım. Bu yüzden tiyatrocularla kurum arasında diyalog şarttır. Eğer yönetimin ikisi belediyeden beşi tiyatro dünyasındansa bu mümkün olabilir. Ancak bu yeni yapı sanatçıları dışlıyorsa doğru değil. 

Topbaş: Biraz sabır
İBB Başkanı Kadir Topbaş da önceki gün konuyla ilgili olarak “İnanıyorum ki rahatsız edici bir durum ortaya çıkmayacak. Çıkarsa gereken müdahaleyi yaparız” demişti.

Başdramaturg genel sanat yönetmeni oldu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevinden istifa eden Ayşe Nil Şamlıoğlu’nun yerine Başdramaturg Hilmi Zafer Şahin atandı. Hilmi Zafer Şahin, 1988 yılından bu yana Şehir Tiyatroları’nda dramaturg olarak çalışıyor.
1958 Antalya doğ-umlu Şahin, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu. Aynı bölümde yüksek lisans yapmı. Mimar Sinan, Beykent, Kadir Has üniversiteleri ile Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro konulu dersler veren Şahin’in Yarın Dergisi ve Gençlik Kitabevi’nden alınmış iki de araştırma ödülü var. 1988 yılında girdiği Şehir Tiyatroları’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı ve Başdramaturg görevlerinde bulunan Şahin’in bir de oyunu var. 2010-2011 Tiyatro Sezonu’nda, ‘Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi’ adlı oyunu, Ziya Osman Saba’nın aynı adlı yapıtından tiyatroya uyarladı.