Günay'a yanıt: Bu bir kışkırtma

Günay'a yanıt: Bu bir kışkırtma
Günay'a yanıt: Bu bir kışkırtma

Mustafa Akyadın.

Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Altın Portakal'ı protesto edeceğini açıklayan Kültür Bakanı'nı ayıpladığını söyledi. "Kışkırtma var" diyen Akaydın: "Emir Kusturica Bursa'ya geldiğinde neden ses çıkmadı?"

İSTANBUL - Antalya Kültür Sanat Vakfı Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, NTV’ye konuştu.

Mustafa Akaydın, şunları söyledi: “Bu festival bir kültür ve sanat etkinliğidir ve Türkiye ’ye mal olmuştur. Bu söylemlerde bulunan insanları ayıplıyorum. Bu bir kültür çatışması kalkışmasıdır. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ı ayıplıyorum. Festival için Kültür Bakanı’na davetiye verdim. Sayın Bakan’la aynı üslupla konuştuğumuzu sanıyordum. Günay’ın kültür ve sanata önem verdiğini düşünüyorum. Ama üst makamlardan baskı aldığını düşünüyorum. Emir Kusturica, 15 sene önce yanlış şeyler söylemiş ve Bosna halkını üzmüştür. Biz Geceyarısı Ekspresi’ni yapanları da davet ettik. Biz hoşgörülü bir milletin çocuklarıyız. Kuzey Irak’tan gelen teröristleri bile Habur’da karşıladık. Bu bir kışkırtmadır. AKP’li Bursa Belediyesi 25 Haziran ‘da Emir Kusturica’yı törenle ağırlarken, neden sesini çıkarmamışlar? Festivale siyaset karıştırılmaya çalışılıyor, kışkırtma var. Festivale katılmayacağını açıklayan yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun tepkisini de doğru karşılamıyorum. Çifte standart olduğunu düşünüyorum. Altın Koza’da ödül aldığı için biz kendisini eledik. Filmi de yarışmadan fiilen düşmüş oldu. Çekilmek kendi takdirleridir. Ancak bunun kendi meslektaşına haksızlık olduğunu düşünüyorum. Kusturica’nın geleceği iki ay önce belliydi. Festivalden elendikten sonra çekildi. Bu etik midir, çifte standart mıdır bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Valilik güvenlik önlemi alıyor. Belediye olarak biz de ekstra güvenlik önlemi oluyoruz.

TÜRBAN SORUNU
Türban konusunda son zamanlarda kasıtlı olarak gündem saptırılıyor. İktidarın sorunu çözmeye niyetli olmadığını düşünüyorum. Daha önce üniversitede ifade ettiğim fikirlerim şimdi de aynı. YÖK Başkanı’nın üniversitelere gönderdiği yazı suç niteleğindedir. CHP’nin Abant kampında alınmış birtakım kararlar var. Siyasilerimiz bu sorunu nasıl çözecek merak ediyorum.” (Ntvmsnbc)