Günay'ın sır eseri ortaya çıktı

Günay'ın sır eseri ortaya çıktı
Günay'ın sır eseri ortaya çıktı
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sır gibi saklanan, yeni bulunan tarihi eseri tanıttı. Sır tarihi eser üzerinde Haşr Suresi'nin 23.Ayeti'nin yazılı İznik çinisi çıktı

Günay'ın Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği basın toplantısında yapılan kazı çalışmaları sonrası bulunan, haftalardır sır gibi saklanan ve kamuoyunda büyük merak uyandıran eseri açıklandı. Toplantının sonunda eylül ayında yeni bir eser daha kamuoyuna açıklayacağının müjdesini verdi.
Günay özetle şöyle konuştu: “İngiltere’de bazı vatansever arkadaşlarımız tarafından takibi yapılarak, bugün sizlere tanıtılan 34 parça halindeki bu çinilerin 8 Ağustos tarihinde ülkemize iadesi sağlanmıştır. Bu eser gördüğünüz kadar sağlam değildi. Bir puzzle gibi yer bir taşı yerine koyduk. Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Etnografya Müzesi çalışmaları yürüttü. Ve bu eseri Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilemeye başlayacağız.

Yaptığımız takiplere bir diğer örnek ise Bursa İli, Yenişehir İlçesi’nde bulunan Sinanpaşa Camii’nde 17.02.1998- 21.07.2001 ve 31.01.2002 tarihlerinde vuku bulan üç hırsızlık olayı sonucu çalınan çinilerdir. 10 yıl önce Bursa İli, Yenişehir İlçesi’nde bulunan Sinanpaşa Camii’nde 17.02.1998- 21.07.2001 ve 31.01.2002 tarihlerinde tarihlerinde vuku bulan üç hırsızlık olayı sonucu çalınan çinilerdir. Eser pencere üstü süsüdür. Ve İznik çinisidir. Üzerinde Haşr Suresi’nin 23.Ayeti’ yazılı. Bu eserde 'esenlik veren, selamet veren, emin olunan, iman edilen, himaye eden, koruyan gözeten, aziz her şeyi yaptırabilen ve en yüce olan' yazıyor. Hem anlam olarak hem yazım olarak hem de süsleme olarak çok güzel. Bu eseri ülkemize getirmek çok sevindirici. Allah bunu elimizden almasın. Katkı yapan tüm arkadaşlarıma bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum."

 

GÜNAY NE DEMİŞTİ?

 

Günay, pazartesi günü yeni bir armağanı Türkiye ’ye tanıtmaya çalışacağını söylemişti. Günay, açıklayacağı armağanın kendisini de çok heyecanlandırdığını belirterek, “Açıklayacağım şey bizi hem üzecek hem sevindirecek. Bu tür şeylerde ne kadar geç kalınmış, ne kadar hatamız olmuş, kaybımız olmuş onları görüp bir yandan üzülsek de diğer yandan şimdi bunları ortaya çıkarmak gayretimiz nedeniyle de hep birlikte sevinç duyacağız” demişti. (Radikal)