Güneş 'Tılsım'landı

Burcu Güneş, 'Tılsım'la müzik gündeminde. Güneş, albümünde Ara Dinkçiyan, Arto Tunçboyacıyan...
Haber: HÜSEYİN ÖZKILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Burcu Güneş, 'Tılsım'la müzik gündeminde. Güneş, albümünde Ara Dinkçiyan, Arto Tunçboyacıyan, Melik Yirmibir, İsmail Soyberk, Erdem Sökmen gibi önemli müzisyenlerle çalışmış. Albümün prodüktörlüğünü ise Ayna'dan Erhan Güleryüz yapmış.
Albümde modern bir sound ve müzik anlayışıyla
yapılmış parçaların yanı sıra popüler niteliği olan ancak belirli bir seviyenin üzerinde şarkılar da var.
'Tılsım'daki şarkıların belli bir düzeyin üzerinde olması, albümü piyasaya çıkan diğer birçok çalışmadan farklı kılıyor.
Vokal performans çok iyi
Sözleri Aysel Gürel'e, bestesi Ara Dinkçiyan'a ait olan açılış parçası 'Zorba Aşk' albümdeki en iyi çalışmalardan... Burcu Güneş'in vokal performansı hemen her şarkıda olduğu gibi en üst düzeyde. Şarkıyı daha önce Sezen Aksu'dan değişik bir yorumla dinlemiştik.
'Çile Bülbülüm', hepimizin bildiği, yıllardır
dinlediği, bestesi Saadettin Kaynak'a ait bir fantezi eser. Safiye Ayla'yla bütünleşmiş bu şarkıyı Güneş hareketli dans ritimleriyle birlikte söylemiş. Vokaller gayet dengeli icra edilmiş.
Albüme de adını veren 'Tılsım', hareketli bir dans parçası. Şarkının sözleriyle müziğinin uyum içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Açılış parçası olarak düşünülebilirdi. 'Tılsım', genel havasıyla bizlere Shakira'nın geçen yıl ses getiren
'Ojos Asi' adlı çalışmasını hatırlattı.
'Yar Dediğin', albümdeki en ilginç çalışmalardan biri... Makamsal bir yapıya sahip parçada besteci Ara Dinkçiyan makam renklerini çok iyi kullanmış. Davul, bas gitar, ud, kanun gibi enstrümanların kayıtlarının canlı olduğu şarkıyı özellikle müzisyenlere tavsiye ediyoruz. Şarkıdan alınacak çok ders var. Klarnet solo parçaya değişik bir renk getiriyor. Önce muhayyer makamında dolaşan klarnet, sonra karcığar makamı sesleriyle solosuna devam ediyor.
Burcu Güneş'in ses rengi ve vokal icra tarzı her ne kadar Sertab Erener'e benzese de sanatçı bunu ortadan kaldırmak, kendi tarzını bulmak için elinden geleni yapıyor. Şarkıları dengeli söyleyebilmesi Güneş'in en büyük avantajı.
Türkiye'de birkaç isim dışında vokal icralarında denge sağlayabilen yorumcu sayısı gerçekten az. Güneş bunlardan biri... Zaman zaman bazı parçalarda Sertab Erener'in etkisini güçlü bir şekilde hissettik. Ancak Burcu Güneş'in başlı başına bir isim olmak için gereken adımları çoktan artığını söyleyebiliriz.