Güney İran'dan sesler, ritimler ve danslar

Güney İran'dan sesler, ritimler ve danslar
Güney İran'dan sesler, ritimler ve danslar
Zar Uluslarası Müzik ve Dans Festivali, 17-18 Eylül'de Kadıköy Gitarcafe'de düzenlenecek. Kökleri iki bin yıl öncesine kadar uzanan Güney İran müziğinin geleneksel ve çağdaş yorumcuları bu festivalde bir araya gelecek.

Festivalin önde gelen ismi müzisyen ve dansçı Shanbezadeh Saeid. Saeid’in grubu ve Fransız caz gitaristi Manu Codjia ile birlikte vereceği konser kadim bir uygarlığın melodilerinin çağdaş caz kompozisyonlarına taşıyacak. Saeid’in tulumu kadar enerjik dansı da görülmeye değer. Clara & Lou Tow festivale Fransa ’dan katılan diğer sanatçılar. İkili sadece İran değil geleneksel Yunan, Meksika, Rus, İspanyol şarkılarından da esinleniyor.
Portekiz’den Francisco Cordovil İran müziğinin caz yorumlarıyla, ney-jofti (çift kaval) virtiözü Majid Pakdel Basra Körfezi’nin bu antik ve sembolik enstrümanıyla, çağdaş Pers folk müziği grubu Hamnawa geleneksel ve klasik İran müzik formları ve çağdaş ritimlerle, Nozar Saadat & Hiroun Ensemble Güney İran’daki Boushehr şehrinden müzikler ve danslarla, Kerman’dan gelen Pasargad Ensemble geleneksel perküsyonlarla festivale katılıyorlar.

GÜNEY İRAN MÜZİĞİNİN PINARI BOUSHEHR
Boushehr, İran’ın merkezinden oldukça uzakta, Basra Körfezi’nin Güney-Batı kıyısına kurulmuş bir şehirdir. Bu şehir Kuzey’den özellikle de Tahran’dan oldukça farklı bir geleneğin ve kültürün ritmiyle yaşar.
Boushehr’in tarihi bir balıkçı kasabasından stratejik bir savaş bölgesine dönüşümün sembolüdür. Yüzyıllarda geriye gittikçe Arapların, Afrikalıların, Hintlilerin, Ermenilerin ve Yahudilerin şehre yerleşip yerel ticarete katıldıklarını görürüz.
Boushehr’deki müzik yüzyıllar önce Güney İran Basra Körfezi’ndeki kültürel kesişmelerin, Pers, Arap, Afrika ve Hint geleneklerinin özgün bir karışımının sonucudur. Bu çeşitlilik, hayatın her dalında –din, iş, sosyal aktivite, drama, terapi ve trans- önemli rol oynayan lokal müzik geleneğinin zenginliğinden doğmuştur.

https://www.facebook.com/events/495548370591133/
www.gitarcafe.com
info@gitarcafe.com