Güneydoğu'da 'Dava' bitmez

Gani Rüzgar Şavata, 'Dava'da seyirciyi tekrar Güneydoğu'nun terör yüzünden boşaltılmış köylerine götürüyor.

İSTANBUL - Gani Rüzgar Şavata, 'Dava'da seyirciyi tekrar Güneydoğu'nun terör yüzünden boşaltılmış köylerine götürüyor. Şavata, önceki yıl sinemalarda gösterilen
'Sınır' adlı filminin devamı niteliğindeki
'Dava' filmine yönetmen, oyuncu, senarist ve yapımcı olarak imza atıyor. 13. Ankara Film Festivali'nde Mira Civelek'e En İyi Sanat Yönetmeni ödülü kazandıran filmin başrollerinde Şavata'ya, Levent İnanır, Neslihan Acar, Ferhat Gündoğdu, Sermin Karaali, Aysun Güven ve Kazım Kartal eşlik ediyor.
Barzan ve kardeşinin on yıl sonra hürriyetlerine kavuşmalarıyla, dağılan aile fertleri diğer aileler ve aşiretler gibi köylerine döner. Ancak beklediklerinin aksine bazı köyler koruculuk sistemini kabul ederek, yıkılmaktan kurtulmuş ve zamanla diğer köyleri de kontrolleri altına almışlardır.
Korucular, Barzan ve kardeşinin öncülüğünde başlayan göç dönüşlerini engellemek istemektedir. Bunun içinde çeşitli oyunlar tezgâhlarlar. Ancak cinayetlerin çözüm olmadığı, insanları durdurmanın tek yolunun onurlarıyla oynamak olduğu artık bilinmektedir. Perde arkasında olaylara yön veren ise seçim hileleriyle yönetime gelen birkaç milletvekilidir. (Kültür Sanat)