Günter Grass'tan Pınar Selek'e destek

Günter Grass'tan Pınar Selek'e destek
Günter Grass'tan Pınar Selek'e destek
Nobel ödüllü Alman edebiyatçı Günter Grass, 1988'da Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama nedeniyle ömür boyu hapis cezası ile yargılanmasını istediği sosyolog Pınar Selek'e destek çıktı.


Hasan ÖRNEKOĞLU

İSTANBUL- Nobel Ödüllü Alman Yazar Günter Grass, 1988'da Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlama nedeniyle Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun ömür boyu hapis cezası ile yargılanmasını istediği sosyolog Pınar Selek 'e destek çıktı. Grass, Pınar Selek'in Almanya'da yaşamak için kendilerine başvurduğunu ve üyesi olduğu Alman PEN'in Selek'in bu cezayı almaması için girişimlerde bulunacağını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, bu davanın gelmiş olduğu aşamadan derin üzüntü duyduğunu, Selek’in aklanarak çıkmasını tüm kalbiyle temenni ettiğini söyledi.

Ertuğrul Günay, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen "Kültür Köprüleri" programı çerçevesinde Alman Yazar Günter Grass ve Yaşar Kemal onuruna, Tarabya’daki Alman Büyükelçiliği Yazlık Rezidansı’nda gerçekleştirilen "Avrupa Edebiyatı Türkiye’de -Türk Edebiyatı Avrupa’da" adlı projenin resepsiyona katıldı. Günay, burada yaptığı konuşmada, ‘Türk Edebiyatını Dışa Açmak Projesi’ kapsamında çok sayıda Türk eserinin Almanca’ya çevrilmesi konusunda bakanlık olarak bir girişim yaptıklarını ve oldukça iyi sonuçlar aldıklarını söyledi.
Türk ve Alman edebiyatının dünyaya mal olmuş iki büyük temsilcisi Yaşar Kemal ve Günter Grass’ın himayesinde bu resepsiyonun düzenlendiğini ifade eden Günay, bu kampanya boyunca kültürlerin birbirini tanıması konusunda çok sayıda karşılıklı etkinliğin yapıldığını, çok sayıda yazarın çeşitli ülkeleri gezdiğini belirtti.

Günay, bundan sonraki aşamada Türkiye’den Buket Uzuner, Özdemir İnce, Perihan Mağden , Ayşe Kulin, Şebnem İşigüzel, Adalet Ağaoğlu, Mario Levi, Ahmet Ümit, Sema Kaygusuz, Elif Şafak, Hasan Ali Toptaş, Alper Tunç’un da aralarında bulunduğu 16 yazarın Sofya, Brüksel, Bükreş, Viyana gibi Avrupa kentlerinde Peç ve Essen de bulunacaklarını kaydetti.

"Ülkeler arasındaki en sağlam köprünün kültür köprüsü olduğuna inanıyorum" diyen Ertuğrul Günay, "Almanya ile bizim aramızdaki ilişki bu açıdan son derece önemli. Bir küçük Avrupa devleti nüfusu kadar Almanya’da Türk yaşıyor. Türklerin orada edebiyatta da bilinmeleri, dileri ve kültürleriyle iyi bir temsile kavuşmaları bizim Avrupa serüvenimizde özel bir yer ve anlam taşıyor. ‘Türk Edebiyatını Dışa Açmak’ projesi kapsamında çok sayıda eserimizin Almanca’ya çevrilmesi konusunda bakanlık olarak bir girişim yaptık ve oldukça iyi sonuçlar aldık ama bu kadar büyük bir Türk nüfusunun yaşadığı Almanya’da çok daha fazla Türk kültürünü doğru tanıtma etkinliğine daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum" dedi.

Alman edebiyatçı Günter Grass da, kendisinin Almanya PEN üyesi olduğunu ve PEN'in Pınar Selek ile ilgili bir karar aldığını belirtti. Pınar Selek’in halen devam eden dava nedeniyle Türkiye’de ömür boyu hapis cezasıyla yargılandığını belirten Grass, Selek’in Almanya’da yaşamak için kendilerine başvurduğunu ve bu talebi kabul ettiklerini ifade etti. Grass, "Pınar Selek’i kabul ederek, alacağı ömür boyu hapis cezası için kendisine destek vermeye çalışıyoruz" dedi.

BÜYÜK İKRAMİYE KAZANMAK DAHA KOLAY
Bunun üzerine Ertuğrul Günay, bu davanın gelmiş olduğu aşamadan derin üzüntü duyduğunu, Pınar Selek’in aklanarak çıkmasını tüm kalbiyle temenni ettiğini belirtti. Günay, "Mahkemelerden olumlu karar çıkarmak milli piyangodan büyük ikramiye çıkarmaktan daha kolay değildir" dedi.

Resepsiyona, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eckart Cuntz, Türk-Alman İşadamları Kültür Vakfı Başkanı Yekta Kara ve Goethe Enstitüsü İstanbul Müdürü Claudia Hahn-Raabe, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli ve çok sayıda davetli katıldı