Günümüz öyküsünü dinliyorum...

Günümüz öyküsünü dinliyorum...
Günümüz öyküsünü dinliyorum...

1950 sonrasından günümüze uzanan ?Öyküler SES?leniyor 2? setinde Ayfer Tunç, Murat Gülsoy ve Gaye Boralıoğlu?nun da birer öyküsü yer alıyor. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGUN

Denizbank'ın 'Sesli Edebiyat' serisinden çıkan 'Öyküler SES'leniyor 2' setinde 1952 yılından sonra doğmuş 100 yazarın birer öyküsü yer alıyor. Radyo oyununun dramatik teknik unsurlarıyla desteklenen seride, öyküleri ünlü tiyatrocular seslendiriyor
Haber: BURCU AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - ‘Sesli Edebiyat-Öyküler SES’leniyor’ projesi bundan tam üç yıl önce başlamıştı. DenizBank’ın yürüttüğü proje Türk edebiyatının öykülerini seslendirme çalışmasıydı. 1844-1952 arasında doğmuş 100 yazarın öykülerinden oluşan serinin 1’nci setinin ardından, 1952’den sonra doğmuş 100 yazarın birer öyküsünden oluşan ve yeni yayımlanan 2’nci setle öykücülüğün Türkiye’deki gelişimini belgeleyen ‘Öyküler ‘SES’leniyor’ serisi tamamlandı.
‘Sesli Edebiyat - Öyküler SES’leniyor 2’de ilki gibi elle yapılan cildinden öykülerin seçimi için yapılan incelikli çalıymaya kadar edebiyata gönül verenlerin yapabileceği uzun ve yorucu bir sürecin ürünü olmuş. Titiz bir dramaturji çalışması ve bestelenen özgün müziklerle zenginleşen projede Ayfer Tunç, Ayşe Sarısayın, Buket Uzuner, Mario Levi, Murat Gülsoy, Sibel K. Türker, Sezgin Kaymaz, Aslı Tohumcu, Gaye Boralıoğlu, Karin Karakaşlı, Ahmet Ümit, Ahmet Büke, Gürsel Korat, Jale Sancak ve Faruk Duman gibi Türk edebiyatının güçlü kalemlerinin öyküleri yer alıyor. Ve bu öyküler, Köksal Engür, Şenay Gürler, Ahmet Saraçoğlu, Yetkin Dikinciler, Tomris İncer, Sungun Babacan gibi tiyatro sanatçılarının sesleriyle buluşuyor. ‘Öyküler SES’leniyor’da öykü ile dram sanatı, müzik ve radyo oyunun dramatik teknik unsurları harmanlanarak ortak bir tarz geliştirilmiş. DenizKültür Genel Müdürü Orhun Şemin koordinatörlüğünde ve Göksenin Göksel’in yapım ve yönetiminde hazırlanan projede, müzikler Sarp Keskiner tarafından özel olarak hazırlanmış. Projenin 2’inci seti 22 CD’den oluşuyor.
Türk öykücülüğü için işitsel bir kaynak oluşturulması ve geniş kitlelerin Türk edebiyatının seçkin örnekleriyle tanıştırılmasını hedefleyen projenin ilk seti hedefe çok yaklışıldığını göstermişti. ‘Öyküler SES’leniyor 2’ ile de hedefe artık ulaşılacağını umalım. (Kültür Sanat)