Günün mânâ ve ehemmiyetine uygun...

Günün mânâ ve ehemmiyetine uygun...
Günün mânâ ve ehemmiyetine uygun...

?Sevgililer Günü?nde rol alan onca popüler simanın içinde Jennifer Garner ve Ashton Kutcher gibi isimler de var.

'Pretty Woman'la tanınan Garry Marshall, '14 Şubat gerçeği'ne, çok karakterli bir yapıya sahip 'Sevgililer Günü'yle yaklaşıyor. Film, hem günün mana ve ehemmiyetine uygun davranıyor, hem de zekice esprileriyle iyi bir romantik komedi olmayı başarıyor

İngiliz yapımı ‘Love Actually’ (ki bizde ‘Aşk Her Yerde’ adıyla gösterilmişti), çok karakterli bir yapıyla ‘Yılbaşı esprisi’ etrafında romantizmi harmanlıyordu. Özellikle ‘Pretty Woman’la tanınan, peşi sıra ‘Frankie and Johnny’ ve ‘Runaway Bride’ gibi yapımlarla da ‘romantik komedi’lerdeki ısrarını sürdüren Garry Marshall, son filmi ‘Sevgililer Günü’nde (Valantine’s Day), ‘Love Actually’deki mantığı bu kez 14 Şubat esprisi etrafında yeniden üretiyor. Film, bir grup Los Angeles’lının birbirinin içine geçen öykülerini anlatıyor. Filmde olay örgüsü bir hayli fazlaca yayılıyor ama hikâyenin kahramanlardan olan yaşlı bir çiftten ilkokul öğrencisi bir miniğe kadar herkes, ‘St Valentine Günü’nün mana ve ehemmiyeti çerçevesinde buluşmayı başarıyor. Öte yandan öykü, bu ‘kutlama’nın modern kapitalizmin işleyişindeki ekonomik yerinin altını kalınca çizmekten de gocunmuyor. Hatta, kimi karakterler bu güne muhalefet etmekten geri kalmıyorlar.
Katherine Fugate, Abby Kohn ve Marc Silverstein üçlüsünün kaleme aldığı senaryo, hem klişelere göz kırpıyor, hem de yeni ve taze limanlara açılmayı başarıyor. Öte yandan filmdeki kimi espriler de hem oldukça zeki, hem de öykünün kalitesini yükseltici özellikler barındırıyor. Öte yandan ‘Sevgililer Günü’, Julia Roberts (malum kendisi Garry Marshall’ın ‘fiks’ oyuncusudur), Shirley McLaine, Hector Elizondo gibi nispeten emektar yüzlerin yanı sıra Hollywood’un son dönemdeki Anna Hathaway, Jennifer Garner, Jessica Alba ve Jessica Biel gibi en güzel isimlerine de kadrosunda yer veriyor (Benim bu toplam içindeki favorim Biel’di). Öykünün yakışıklılar kanadında ise Bradley Cooper, Eric Dane, Patrick Dempsey, Topher Grace ve de Jamie Foxx var (Bu arada siz, grup elemanlarından Ashton Kutcher’ı nereye koyarsınız bilemem).

Kaliteli bir sabun köpüğü
‘Sevgililer Günü’, sonuç itibarıyla sempatik, seyircinin zekâsına hakaret etmeyen, yer yer ‘inceci’, kadrosundaki isimleri ve yüzleri yerli yerinde kullanan, başarılı bir sabun köpüğü. 14 Şubat ‘gerçeği’ni, tüketim çılgınlığı boyutundan uzaklaştırıp sinema salonunda geçiştirmek isteyenler için de son derece uygun bir seçenek. Vaktinizi alışveriş merkezlerinde tüketmek yerine “Buyrun salona” demeyi uygun görüyoruz.