'Hacker'lara savaş

Aralarında Hollywood'un belli başlı stüdyolarının da bulunduğu beş film stüdyosu, kullanıcıların internetten film indirebilmelerini sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor.

LOS ANGELES - Aralarında Hollywood'un belli başlı stüdyolarının da bulunduğu beş film stüdyosu, kullanıcıların internetten film indirebilmelerini sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor. Projenin amacı ise filmlerin internette korsanlar aracılığıyla indirilip izlenmesini engellemek.
Bu sıra dışı proje, sinema dünyasını Napster gibi değiş tokuş sitelerinin müzik dünyasında yarattığına benzer bir zarardan korumak için geliştirildi. Servisten yalnızca hızlı erişim programlarına sahip olanlar yararlanabilecek ve filmler kişisel bilgisayarlara ya da internet bağlantısı olan televizyonlara indirilebilecek.
MGM, Paramount Pictures, Sony Pictures, Warner Brothers ve Universal Pictures bu yeni uygulamaya katılan stüdyolar. Listede eksikliği hissedilen Walt Disney'in on gün içinde kendi bünyesinde benzer bir servisin kurulduğunu duyurması bekleniyor. Twentieth Century-Fox da yakın bir zamanda projelerini hayata geçireceklerini açıkladı.
Uzman kadro aranıyor
Önümüzdeki aylarda projeyi uygulamak üzere bir uzman kadro görevlendirilecek, siteye bir isim seçilecek ve sitenin güvenlik sistemi devamlı denetlenecek. 2001 yılının sonlarında ya da 2002 yılının ilk aylarında, 100 kadar film sanal ortamda gösterime girecek. Filmlerin seçimi ve indirme ücreti stüdyolar tarafından belirlenecek. Girişimde yer almayan stüdyolar da siteye film gönderebilecek. İndirilen filmler bilgisayarların hard diskinde 30 gün boyunca kalabilecek fakat ilk izlendikleri andan 24 saat sonra kendi kendilerini silecek.
Kullanıcılar 24 saat içinde filmi istedikleri
sıklıkta izleyebilecek. Kurulması planlanan site ilk 'sanal sinema' girişimi değil. Halihazırda kullanıcıların film indirebilecekleri siteler ya da kablolu sistemler var fakat bu site, Holly-wood stüdyolarının katılımı ve sunacağı film çeşitliliği ile bir ilk.
Bugüne dek filmlerin dijital kopyalarını kolay kopyalandıkları ve diğer siteler tarafından çalınma riskleri gerekçesiyle internete vermekten çekinen stüdyoları böyle bir projeye ikna eden, sanal casuslara karşı alınan sıkı güvenlik önlemleri olmuş.
Hollywood'un bu beş büyük stüdyosu böylelikle, sanal ortamda filmlerini kaçak yoldan izleterek, kendilerini zarara uğratan korsanlarla mücadele edebileceklerini düşünüyor. (Herald Tribune)