Hafriyat kendi kendinin patronu

Tüm İstanbulluların dikkatine! Bugünden itibaren Karaköy'de hummalı bir hafriyat çalışması başlıyor.
Haber: MAHMUT HAMSİCİ / Arşivi

İSTANBUL - Tüm İstanbulluların dikkatine! Bugünden itibaren Karaköy'de hummalı bir hafriyat çalışması başlıyor. Sokaktan ve gündelik hayattan beslenen deneysel işleriyle tanınan sanatçı inisiyatifi Hafriyat, uzun süren yersiz yurtsuzluk döneminin ardından Karaköy'de yerleşik düzene geçiyor. Amacı sadece grubun değil birçok genç, alternatif sanatçıya yeni bir nefes alanı açmak olan Hafriyat Karaköy kapılarını bugün izleyicilere açıyor.
Yurt sathındaki kültürel kazı çalışmalarını 1990'lardan bu yana sürdüren, kent yaşamına ilgi gösteren, gündelik yaşamda imge avcılığı yapan grup, üyelerinin çizimden resime farklı alanlarda ürettikleri deneysel işleriyle tanınıyor. Murat Akagündüz, Banu Birecikligil, Charlie, Antonio Cosentino, Fulya Çetin, Nâzım Dikbaş, Extramücadele, İnci Furni, Tan Cemal Genç, Hakan Gürsoytrak, Ceren Oykut, İrfan Önürmen, Eyüp Öz, Mustafa Pancar, Neriman Polat, Nalan Yırtmaç'tan oluşan topluluk, bağımsız sanatçı inisiyatiflerinin öncülerinden. Hafriyat, yine bir öncülük yapıyor ve Taksim-Nişantaşı-Bebek sathı mahali dışında sivil bir sanat mekânını İstanbullulara sunuyor.
Mekânın ortaya çıkışı yalnızca grubun kendi çalışmalarıyla ilgili ihtiyaçlarına değil, kendi sanat anlayışlarına uyan başka sanatçı ve sanatçı gruplarının ihtiyaçlarının farkına varmalarına dayanıyor. Grup üyeleri son dönemde az da olsa tartışılmaya başlanan sanat ortamındaki tekelleşmeden mustaripler. Murat Akagündüz konuya şöyle 'açıklık getiriyor': "Sponsor ilişkisi olan kurumların bir sanat profili var. Dolayısıyla o çerçevede bir seçicilik kullanılıyor. Daha deneysel, alternatif sanat üretimindekilerin taleplerine cevap verecek mekânlara ihtiyaç var". Neriman Polat ise İstanbul sanat ortamındaki hareketlilik algısının yanıltıcılığına dikkat çekiyor: "İstanbul'da hareket çok artıyormuş gibi gözüküyor ama gerçekte alanlar azalıyor. Senelerdir üreten insanların bile sergi açacak yer sıkıntıları var. Galerilerin sanatçı listeleri belli. Bu yüzden alternatif mekânların çoğalmasından başka çare yok."
İşte, Hafriyat bu daralan alanı açmak için Karaköy'de yola çıkıyor. Grup üyeleri mekanın geniş anlamda bir açılım sunmasında kararlı: "Burada hem Hafriyat'ın hem de başka sanatçı ve sanatçı gruplarının, çizimden resime çeşitli işleri sergilenecek. Ama mekân sadece galeri işlevi görmeyecek. Söyleşiler, workshoplar, film gösterimleri, performanslar vs. düzenlenecek. Burada iktidar merkezlerinin dışında alternatif çalışmalara bir alan ve bir sanat platformu yaratmak istiyoruz."
Hafriyat Karaköy'ün işleyişi de kendine özgü olacak. Sergi programları demokratik ve katılımcı bir ortamda belirlenecek. Bu arada yan çalışmalar da hızlanacak. Örneğin daha önce 'İstanbul Defterdarları' ve 'Hafriyat Ameleleri' adlı çizim kitaplarını hazırlayan grup mekânla birlikte hem kendilerinin hem de diğer alternatif çalışmaların kitaplarını bizzat kendisi basacak. Ayrıca mekânda hazırlanacak bir dergi fikri de şimdiden kendini gösteriyor. Sanatçıların en büyük amaçları bu mekanın benzer dertlerden mustarip başka sanatçıları da harekete geçirmesi. Mustafa Pancar, 'tek merkezli sanat ortamına karşı başka yol yok' diyor: "Sivil grupların oluşumuyla merkez dağılmaya başlar. Umarız buna öncü oluruz ve daha fazla benzer hareket çıkar".
Karaköy Hafriyat'ın ilk etkinliği haliyle bir Hafriyat sergisi. Mekanla aynı adı taşıyan ve 25 Mayıs'a kadar sürecek sergide Hafriyatçıların hem resmi açılış tarihi olan 1 Mayıs'ın hem de Karaköy'ün 'anlam ve
önemine değindikleri' farklı alanlardaki işlerden oluşuyor. Sergide neler mi var? 'Öyle uzaktan anlatmakla olmaz, illa gelip gelip görmenizi isteriz' dediler. Hafriyat Karaköy bu sabahtan itibaren sizleri bekliyor. Adres: Necatibey Caddesi No: 79 (Tramvay yoluna paralel alt cadde). Tel: 0212 245 31 68