Hakkâri'ye ikinci köprü

Her şey geçen yıl başladı. Vecdi Sayar, Yılmaz Erdoğan, Zafer Kıraç ve Ercan Karakaş'ın girişimiyle kalabalık bir sanatçı topluluğu İstanbul'dan Hakkâri'ye 'sanat köprüsü' kurdu.

İSTANBUL - Her şey geçen yıl başladı. Vecdi Sayar, Yılmaz Erdoğan, Zafer Kıraç ve Ercan Karakaş'ın girişimiyle kalabalık bir sanatçı topluluğu İstanbul'dan Hakkâri'ye 'sanat köprüsü' kurdu. Amaç, büyük şehirlerimizde gerçekleşen kültür ve sanat etkinliklerini, bunlardan nasibini alamayan Doğu ve Güneydoğu illerimize ulaştırmaktı.
Geçen yıl ufak aksilikler yaşansa da etkinlik amacına ulaştı. Hakkârililer birçok sanatçıyı ilk kez karşılarında görmenin heyecanını yaşadı. Hakkâri, bir ilkti; ancak son olmadı. Benzer bir girişimden önceki hafta Diyarbakır da payına düşeni aldı.
Bu yıl da 60 sanatçı bir araya gelip ikinci kez Hakkâri'ye 'kültür' ve 'sanat' adına yola çıkıyor. 21-25 Haziran tarihlerinde ikincisi gerçekleşecek 'İstanbul-Hakkâri Sanat Köprüsü' etkinliğinin açılışı, 'Sultans Of The Dance'in sinema perdesinden gösterimiyle yapılacak. Düzenleme kurulunda Vecdi Sayar, Muhsin Kızılkaya,
İsa Çelik, Özdem Petek, Yasemin Göksu ve Mustafa Erdoğan'ın yer aldığı şenlikte edebiyat, şiir, fotoğraf, plastik sanatlar, tiyatro, karikatür gibi alanlarda atöyle çalışmaları yapılacak.
Hakkâri Belediyesi ve Pİ Prodüksiyon Halkla İlişkiler işbirliğiyle ve 'Sultans Of The Dance'in genel sanat yönetmeni Mustafa Erdoğan'ın katkılarıyla şenlikte şiir dinletileri, tiyatro, sinema gösterileri ve stadyum konserlerine de yer veriliyor. Teoman, Edip Akbayram, Rojin, Deniz Erdoğan, Servet Kocakaya, Aydın Aydın, Koma, Avzem Hakkâri'ye müzik ziyafeti sunmak için yola çıkacak sanatçı kafilesine katılıyor.
Mehmet Esen'in tek kişilik meddah gösterisinin yanı sıra 'İstanbul-Hakkâri Sanat Köprüsü'nde 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar', 'Güneşe Yolculuk', 'Filler ve Çimen', 'Komser Şekspir', 'Kusursuz Çember' ve 'Hayat Güzeldir' adlı filmler seyirciyle buluşacak. 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ın yönetmeni Serdar Akar ile filmin senaryo yazarı Önder Çakar Hakkârililere 'yeni sinemacılar'ı anlatacak. Şenlik kapsamında karikatür ve fotoğraf sergileri de açılacak. Ayrıntılı bilgi için Tel: 0532 277 74 38 (Kültür Sanat)