Haklılıkların gücü adına!

Haklılıkların gücü adına!
Haklılıkların gücü adına!

Bu gece CRR?de sahneye çıkacak Meksikalı şarkıcı Lila Downs, Latin Amerika?nın unutulmuş şarkılarını dünya müziğine kazandırıyor

Haber: ERAY AYTİMUR / Arşivi

İSTANBUL - Lhasa’nın gidişiyle Meksika’nın güzel kadınları liginde büyük fire verdik ama Lila Downs arada bir görünerek gitmişlerin acısını hafifletiyor. Latin Caz şarkılarıyla başladığı kariyerini Meksika’nın geleneksel şarkılarıyla zenginleştiren, Frida filminin Oscar adayı şarkısı ‘Burn it Blue’yla hafızalara kazınan, Zapotekler, Mayalar ve Nahualar gibi uygarlıkların zengin şarkılarını dünya müziğine tekrar kazandıran Lila Downs, özellikle 21. yüzyılda etnisite ve göç konularındaki iddialı çıkışları ve işçi, kadın, eşcinsel haklarına ilişkin muhalif tavırlarıyla hayranlığımızın odak noktalarından biri. Şarkıcıya Cemal Reşit Rey konseri öncesi birkaç soru yönelttik. 

Yarı Meksikalı yarı Amerikalı kökleriniz müzikal kaderinizi nasıl etkiledi?

Benim bu dünyayla ilgili algıladığım ilk çevre Meksika yerlileriyle doluydu. Annem ve büyükannemden dinlediğim yerli hikayeleri ile büyüdüm. Tamamen geleneksel bir çevreydi. Amerika’da okumama rağmen, alt yapım bu geleneksel çevreyle şekillendi ve hep yerli kültürüne,  müziklerine ilgi duyarak büyüdüm. 

Peki antropoloji ve ses eğitimlerinizin nasıl bir katkısı oldu size?

Antropoloji hayatımın önemli bir parçası, farklı kültürleri, müzikleri keşfetmek için büyük heyecan duyuyorum. Sadece kendi doğup büyüdüğüm eyalette 16 farklı dil ve farklı kültürlerden gelen yerliler var. Kökleri öğrenmek, müzikleri ve geçmişlerini araştırmak hoşuma gidiyor. Şarkıcı kimliğimi oturttuğum geleneksel müzikler için bana olağanüstü ilham veriyor.

Meksika ‘dünya müziği’ açısından nasıl bir rezerv oluşturuyor?
Meksika’da keşfedilecek o kadar fazla müzik var ki, bu yüzden eski şarkıların peşine düşmekten yeni şarkıları ya da isimleri takip edemiyorum diyebilirim. Fırsat buldukça yerel orkestra ve şarkıcıları dinlemeye gidiyorum. Dünya müziği için çok zengin bir kaynak, çok zengin gelenekler ve müzikler var. Elbette bu müzikleri yerli halk sadece kendi müzikleri olarak biliyor.Dünya müziği sadece müzik endüstrisinin marketteki isimlendirme çabasıyla ilgili bir tanım, Meksika’yı ilgilendiriyor diyemem.

Usuldendir soralım, İstanbul konserinden beklentileriniz neler?
Daha önce geldiğimde beni insanlarınızın müziğe olan yakınlığı çok etkilemişti. Özellikle televizyonlarınızda çok fazla müzik vardı. Hiç bilmediğim bazı programlarda, programa katılanlar şarkı söyleyip, dans ediyorlardı. 16 Mayıs’ta Meksika’nın geleneksel şarkılarıyla izleyici ile aynı coşkuyu yaşayacağıma inanıyorum.
Lila Downs, bugün saat 20.00’de CRR’de.


    ETİKETLER:

    caz