'Haksız, tutarsız ve en hafif deyimiyle faşizan bir uygulama'

'Haksız, tutarsız ve en hafif deyimiyle faşizan bir uygulama'
'Haksız, tutarsız ve en hafif deyimiyle faşizan bir uygulama'

'Selamün Kavlen Karakolu', Ankara Sanat Tiyatrosu'nun geçen sezondan devam eden oyunlarından.

Kültür Bakanlığı'nın özel tiyatroların projelerine yönelik yapacağı destek listesinde geçen yıllar destek alan birçok tiyatroya 2013-2014 sezonu için ödenek çıkmadı. Bu tiyatrolar arasında bu yıl 50. yılını kutlayan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) da vardı. AST yönetimi bugün yazılı bir açıklama yaparak, kararı değerlendirdi.

Kültür Bakanlığı’nın özel tiyatroların projelerine yönelik yapacağı destek listesinde geçen yıllar destek alan birçok tiyatroya 2013-2014 sezonu için ödenek çıkmadı. Bu tiyatrolar arasında bu yıl 50. yılını kutlayan Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) da vardı. AST yönetimi bugün yazılı bir açıklama yaparak, kararı değerlendirdi. Uygulamanın “Haksız, tutarsız ve en hafif deyimiyle faşizan” olarak tanımlandığı açıklama şöyle:

“Ankara Sanat Tiyatrosu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığınca Yerel Yönetimlerin, Derneklerin, Vakıfların ve Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik kapsamında bakanlığa bu yıl yaptığı başvuru reddedilmiş ve yardım alınamamıştır.
Konuya ilişkin, AST’a gönderilen resmi yazıda başvurunun değerlendirme komisyonu tarafından ele alındığı ve ‘Değerlendirme ölçütleri ile bütçe olanakları da göz önüne bulundurarak yardım yapılmamasına karar verilmiştir’ denilerek iki kısa paragrafla yapılan ‘önemli değerlendirme’ toplantılarının sonucu özetlenmiştir. (Yazıda AST’a yardımın verilmemesine gerekçe olarak gösterilen 9. madde aslında yardımın öncelikle niye AST’a verilmesinin kanıtı olarak yer almıştır. Kurul üyelerini bu karara attıkları imza ile tarihe not düştükleri için de ayrıca kutlamak gerekir.)

AST yönetimi olarak yaklaşık 10 gündür sadece haber kaygısı taşıyabilen bazı medya organlarında kararın öncesinde ve açıklanması sonrasında yapılan değerlendirmelere üzerimizde taşıdığımız sorumluluk gereği yanıt verme zorunluluğu doğmuştur.
50 yılını geride bırakmış ve 50 yıldır devrimci ve muhalif tiyatro anlayışından ödün vermeden yoluna devam eden AST’ı bu çizgisinden hiçbir iktidar alıkoyamamıştır ve herkes emin olsun ki bundan sonraki iktidarlar da bunu başaramayacaktır.,

Yapılan bu haksız, tutarsız ve en hafif deyimiyle faşizan uygulamayı kendimize kalkan yapıp bundan yararlanma gibi bir hafifliğe kapılmayacağımızı da herkesin bilmesini istiyoruz. Ülkenin demokrasi ve özgürlükler adına yaşadığı olumsuzluklardan herkesin payına düşeni aldığı kadar AST’ta alacaktır. Bu uygulamalar bizi ancak yaptığımız işi daha iyi yapma konusunda tetikler ve daha iyisini yapmak için mücadele gücümüzü artırır.

'Muhalif tiyatroya tahammül yok'


Bu süreçte aynı kaderi paylaştığımız tiyatroların ve onların temsilcilerinin yaptıkları açıklamalar ve AST’ a ilişkin değerlendirmeleri bizi onurlandırmıştır.

11 yıllık AKP iktidarında göreve gelen Kültür Bakanları içinde sanata tiyatroya bakış anlayışını korkmadan çekinmeden “Muhalif tiyatrolara niye yardım edelim?”diyerek ortaya koyan ilk isim olması dolayısıyla da sayın bakanı yürekten kutluyoruz.
Asaf Çiğiltepe ile başlayan bu onur koşusunun birçok kilometresinde AST’ın önüne sayısız engeller konulmuştur. Ancak AST ‘ın sorumluluğunu yüklenen ve bu bayrak yarışını devralıp 50. kilometreyi geride bırakanlar olarak son sözümüz. ‘’İnsan odaklı. Devrimci ve muhalif tiyatro anlayışımız önümüze konan tüm engellere karşın sürecektir.Bizi bu koşuda yalnız bırakmayan tüm yol arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz’’.
AST YÖNETİM KURULU”