Halk müziğinin 'öğretmeni'

Halk müziğinin 'öğretmeni'
Halk müziğinin 'öğretmeni'
İlk albümü 'Hüma'yı geçtiğimiz haftalarda yayımlayan Vildan Turan, profesyonel sanat hayatının yanı sıra İzmir'in Menemen ilçesinde 350 mevcutlu bir devlet okulunda müzik öğretmenliği yapıyor.  

Vildan Turan, ilk albümü 'Hüma' sanatçının konservatuar, opera, canlı performans deneyimi ve müzikal birikimiyle oluşturduğu bir ilk albüm. Modern sound'la geleneksel motifleri harmanlayan bir müzik anlayışıyla aranje edilen prodüksiyon geleneksel müzikal kültürümüzü, günümüz anlayışıyla buluşturuyor. Anadolu Müzik Yapım etiketi ile müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini alan albümde, yurdun çeşitli yörelerinden derlenen ve yeni bestelerden de oluşan 16 türkü bulunuyor.

ÖĞRETMENİM, SİZ SANATÇI MISINIZ? 
Müzikal kariyerinin yanında öğretmenlik mesleğini de sürdüren sanatçı “Öğretmenlik çok zor ancak kutsal bir meslek. Bu görevi hakkı ve sorumlulukları ile tam olarak yerine getirebilmek, gençlere rol model olmak, onlara yaşamda bir bakış açısı ve duruş kazandırabilmek önemli" diyor.

Bir gece önce televizyonda olan Vildan Turan, ertesi sabah evine 28 km uzaklıktaki okuluna elinde flütü, MP3 çaları ve hoparlörleriyle sınıfa giriyor. Televizyondan izledikleri, radyoda dinledikleri öğretmenlerini sınıfta elinde defter ve flütüyle görmek minik öğrencileri açısından ilk bakışta anlamlandırması karışık bir hale dönüşüyor. Vildan Turan'a en sık gelen soru ise "Öğretmenim, siz sanatçı değil misiniz neden buradasınız ve öğretmenlik yapıyorsunuz?’’ oluyor. 
Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı mezunu olan sanatçı, TRT’nin 2002 yılında düzenlediği Türk Halk Müziği Ses Yarışması’nda önce Ege bölge birinciliği, ardından Türkiye ikinciliği elde etti. Vildan Turan, 15 farklı yerel dilde halk türkülerinin seslendirildiği 'Anadolu’nun Renkli Taşları' adında konser serisine de imza attı. TRT’de  'Dem Bu Dem' ve 'Bergüzâr'  gibi pek çok programda solist olarak yer alan müzisyen şu anda halen İzmir-Karşıyaka Belediye Konservatuarı, İzmir Makine Mühendisleri Odası Türk Halk Müziği koro şefliği ve müzik öğretmenliği görevini sürdürüyor.