Halk Serdar Akar'ı seçti

İstanbullu sinemasevere 15 gündür, yedinci sanatta bir şölen yaşatan 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali, ödüllerin dağıtıldığı törenle son buldu.

İSTANBUL - İstanbullu sinemasevere 15 gündür, yedinci sanatta bir şölen yaşatan 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali, ödüllerin dağıtıldığı törenle son buldu. Dün akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleşen kapanışta, 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' dört, 'Herkes Kendi Evinde' ise üç ödül alarak festivalin yıldızları oldu.
Altın Lale Oskar Roehler'e
Radikal gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü. ulusal dalda 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ın, uluslararası dalda ise Terence Davies'in 'Keyif Evi'nin olurken Altın Lale'yi Alman yönetmen Oskar Roehler'in 'Çıkış Yok'u kazandı. Festivalin her yıl Nejat Eczacıbaşı adına dağıttığı En İyi Türk Filmi ödülünü ise Serdar Akar'ın 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar'ı ile Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği 'Herkes Kendi
Evinde' paylaştı. En İyi Erkek
Oyuncu Ödülü'nü de yine bu iki film paylaştı; ödül Erol Keskin ile Savaş Dinçel'e verildi. En İyi Türk Yönetmeni ise Serdar Akar seçildi.
Derviş Zaim'in beğeni toplayan filmi 'Filler ve Çimen' başrol oyuncusu Sanem Çelik'e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirmenin yanı sıra Onat Kutlar adına verilen 30 bin dolarlık para ödülünü de aldı.
Altın Lale ödülünü kazanan 'Çıkış Yok'un başrol oyuncusu Hannelore Elsner Jüri Özel Ödülü'nü kucaklarken Jüri İkinci Ödülü ise Fransız yönetmen Toy Gatlif'in 'Vengo' adlı filmine verildi. Ulusal Yarışma'da Jüri Özel Ödülü'nün sahibi ise 'Herkes Kendi Evinde'nin görüntü yönetmeni Haik Kirokosian'dı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) ödülleri ise uluslararası dalda 'Kâfurun Kokusu, Yaseminin Rayihası'nın, ulusal dalda ise 'Filler ve Çimen'in oldu.
İtalyan sinemasının ustalarından Vittorio Taviani ve Amerikalı ünlü yönetmen Roger Corman'a İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı tarafından Yaşamboyu Başarı Ödülleri de dün gece verildi. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  İstanbul

  ,

  Derviş Zaim