Ham enerji makinesi Iggy

James Newell Osterberg, yani Iggy Pop'un 'Raw Power'ını dinlediğimde yıl 1974 olmalı. Londra'nın hâlâ 'swinging' unvanını hakkıyla taşıdığı yıllar. Iggy Pop diye başladık ama bu konu icabı böyle.
Haber: TUĞRUL ERYILMAZ / Arşivi

James Newell Osterberg, yani Iggy Pop'un 'Raw Power'ını dinlediğimde yıl 1974 olmalı. Londra'nın hâlâ 'swinging' unvanını hakkıyla taşıdığı yıllar. Iggy Pop diye başladık ama bu konu icabı böyle. 'Raw Power' albümü listelere The Stooges adına girmişti. David Bowie'nin ürünlerinden biri diye düşünmüştük. Yanıldığımızı 'psychedelic' müzik hastası bir arkadaşımız sayesinde çok kısa sürede anladık. O zaman geriye dönüp birlikte hatırlayalım.
The Stooges 1967 yılında Iggy Pop tarafından kurulmadan önce ünlü şarkıcı Prime Movers ve Iguanas adlı iki grup kurmuş ve underground dünyanın (seks, uyuşturucu ve rock) saygın abilerinden biriymiş. Yine aynı psychedelic dostumuz sayesinde The Stooges'un 1970 başı albümü 'Fun House'ı dinliyoruz. İtiraf edeyim ki bu son derece gürültülü, atonal ve baştan aşağı Iggy Pop'un çığlıklarıyla dolu albüm biz Avrupa'nın taşrasından merkezine gidenler için çok fazlaydı. Sanki adamlar kendileri ortadan ikiye bölünürken bizleri de infilak ettirmeye çalışıyorlardı.
Bowie'nin The Stooges hayranlığı taa o yıllara gidiyormuş. Benim pek bayıldığım 'Raw Power' gerçek The Stooges hayranlarını çok sinirlendirmiş ama o albüm hâlâ grubun başeseri sayılır. 'Fun House'dan sonra dağılan grubun yeniden bir araya gelmeleri ve 'Raw Power'ı kaydetmeleri de Bowie sayesinde oldu. Iggy Pop ve arkadaşları daha sonra 'I Got A Right', 'Rough Power', 'Year of Iguana'yı yaptılar ama satış olarak bunlar çok etkili olmadı. Tabii Iggy Pop'un yine Bowie işbirliğiyle yaptığı iki solo albümü 'The Idiot' ve mükemmel 'Lust For Life'ı atlamamak gerek. Zaten Iggy Pop'u duymamış olanlar bile 'Trainspotting'de 'Lust For Life'ı duyunca fan listesine hemen yazıldılar.
Sürprize hazırlıklı olun
Öncelikle Iggy Pop'un sahne performansıyla başkasını kıyaslamak çok zordur. Enerjisiyle konserin en arka sıralarında olanların bile keyifli bir biçimde ödünü patlatır. İnanmayan 'Metallica K.O.' adlı konser kaydını dinlesin. Iggy ve Stooges'ı en iyi anlatan 'raw' enerji olmalı.
Iggy Pop punk rock'ın 'baba'sı ve The Doors'la punk arasındaki köprüydü. Sex Pistols'ı fena halde etkilemişti. Aslında etki alanı o kadar genişti ki Grace Jones bile onun 'Nightclubbing'ini cover'ladı. Biz göremedik ama, belki de uyuşturucu alışkanlığı yüzünden, bira şişeleriyle kendini doğradığı, sahnede kustuğu, hayranlarının uzanmış elleri üzerinde yürüdüğü bir efsane olarak anlatılır, hatta yazılır. Yok yok heyecanlanmayın, her ne kadar hâlâ 1981 yılından kalma Rolls Royce'unu kullanıyor olsa da, Iggy Pop 'temiz'leneli çok yıl oldu. Gitarist Ron ve davulcu Scott Asheton (The Stooges) biraderlerle yine beraber. Sahneye bir tayt ve file çoraplarla çıktığı günler de çok geride kaldı mı hep birlikte göreceğiz.
Albümleri çok satmadı
Artık 57 yaşında olan, David Bowie ile hiç yatmadığını resmen açıklayan, epey bir zamandır yarı Afrikalı yarı Avrupalı sevgilisi Nina ile Miami Beach'te yaşayan bu gerçek anlamda sahne efsanesini kaçırmayın, hele gençliğiniz 1970'lere yetişebildiyse bunu bir görev bilin.
Bu arada bu adamın neden bende albümü hiç olmamış diye dertlenmeyin. Hayatında hiçbir albümü ilk 50'ye bile girmedi. Serdar Ortaç ya da Mustafa Sandal'ın albüm satışları bile onun dünya satışlarını katlayabilir.
Ama Iggy sahnede mutlaka görülmesi gereken bir gerçek efsane. Gerçi içimde hafif bir hayal kırıklığı korkusu yok değil ama 'Rocker'lar yaşlanmaz' sloganına bir kez daha iman tazeleyip Hezarfen yollarına düşeceğim.
Iggy Pop, bu gece saat 22.40'ta Rock'n Coke kapsamında Hezarfen Havaalanı'nda.