Hamdi Alkan film için kolları sıvadı

Türkiye'de en çok izlenen filmi olma özelliğine sahip 'Vizontele'nin perde arkasında Yılmaz Erdoğan gibi bir mizahçının olması ülkemizin diğer mizahçılarını da cesaretlendirmiş gibi görünüyor.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de en çok izlenen filmi olma özelliğine sahip 'Vizontele'nin perde arkasında Yılmaz Erdoğan gibi bir mizahçının olması ülkemizin diğer mizahçılarını da cesaretlendirmiş gibi görünüyor. Cem Yılmaz'ın Ömer Faruk Sorak yönetimindeki filmi 'Yıldızlı Peki'nin ve Levent Kırca'nın hem oynayıp hem yönettiği 'Son'un çekimleri hâlâ sürerken Hamdi Alkan da 'Hamdi Mümkün' adlı filmle bu kervana katılmak için kolları sıvadı. Henüz proje aşamasında olan ve Hamdi Alkan'ın başrolde oynayacağı 'Hamdi Mümkün'nün senaryosu oyun yazarı Coşkun Büktel'in imzasını taşıyacak. Projeyi çok değişik ve de ilginç bulan Atıf Yılmaz ise yapımcının teklif götürmesi halinde yönetmenliğe talip.
Yine kriz, yine kriz
İki milyon dolara mal olacak proje için IFR ve Umut Sanat'la görüştüğünü söyleyen Hamdi Alkan "Önümüzü görmemiz için senaryonun yazılması gerekiyor" diyor. Ancak ekonomik krizin olumsuz yönde etkilediği proje, işlerin yolunda gitmesi halinde önümüzdeki yıl çekilmiş olacak.
Kara mizah olarak tanımladığı 'Hamdi Mümkün' için Hamdi Alkan aceleci davranmak istemiyor.
Çünkü dört dörtlük bir film olmasını istiyor.
'İyi bir senaryonun iyi bir film olacağını' söyleyen Hamdi Alkan "Türk sinemasının en büyük özürlerinden biri filmlerdeki diyaloglardır. Ya zayıf kalır ya da ayakları yere basmaz. Biz iyi bir senaryo olmasını istiyoruz. Zaten Coşkun Büktel gerek diyaloglarda olsun gerek işin hikâyesinde olsun çok iyi yazacak hatta bu işi en iyi yapacak isim bence. Bu bana çok büyük güven veriyor" diyor.
Son yıllarda Türk sinemasının bir endüstri olma yolunda önemli adımlar attığını düşünen Alkan, mizahçıların bu işe girmesini doğal buluyor. "Toplum mizahçıları daha kolay kabul ediyor. Türkiye, mizaha çok ihtiyaç duyan hatta mizah gibi yaşayan bir ülke. Dolayısıyla halk bunun ürünlerini sinemada gördüğü zaman bilet alıp gidiyor."
Örneği olmayan bir proje
'Hamdi Mümkün'ün senaryo yazarı Coşkun Büktel ise filmi şöyle tanımlıyor:
"Fantastik bir durumdan yola çıkarak, tarihi, ahlaki ve toplumsal eleştiri getiren; Batı ve Hıristiyan kültürüne incelikli göndermeler içeren; felsefi derinliğe sahip ama en yüzeysel Türk filmi kadar kolay algınabilen eğlenceli bir konuyu işleyen; sinemamızda daha önce örneği görülmemiş; yaratıcı bir proje."
Ayrıca Büktel, "Türk sinemasında bugüne dek yaratıcı diyalog yazmayı bilen bir tek yazar yoktu. 'Hamdi Mümkün' projesinin gerçekleşmesiyle, bu durum artık sona erecek" sözleriyle iddiasını dile getiriyor.
Projeye oldukça sıcak bakan Atıf Yılmaz ise "Coşkun Büktel önemli tiyatro yazarlarımızdan biri. Bu proje çok ilginç ve değişik geldi bana. Çok başarılı buldum.
İleride bu işin yapımcılığını yapacak kişiden yönetmenlik önerisi alırsam memnun olurum. Çünkü hikâyeyi çok sevdim, benim mizacıma da uygun" diyor.
Filmin konusuna gelince: Abdülhamit zamanında
'doğruluk ilacı' bulduğu için dondurulup
saklanan Hamdi Mümkün, Yıldız Sarayı'nda tesadüfen yapılan bir kazı sırasında bulunur. Bulduğu doğruluk ilacı zaman içerisinde en güvenilir gazetecilerden başbakana kadar herkesin içeceğine karıştırılarak onların kitleler önünde
doğru söylemesi sağlanır.
Başlarda bir kurtarıcı olarak görülen Hamdi Mümkün ve ilacı, özellikle medya tarafından kötülenir. Kurtarıcı, bir anda ülkenin en kötü adamı haline gelir.