'Hamlet' dünya turunda

'Hamlet' dünya turunda
'Hamlet' dünya turunda
Sheakespeare'in tiyatrosu Globe, Hamlet'i dünya genelinde oynamaya hazırlanıyor.

Sheakespeare’in tiyatrosu Globe, Hamlet’i dünya genelinde oynamaya hazırlanıyor. Daha önce hiç profesyonel bir biçimde Shakespeare oyunu sahnelenmemiş ülkelerin bile dahil olması planlanan tur, iki önemli yıldönümüyle kesişiyor, 26 Nisan 2016’da, yani şairin 400. yaş gününde sona erecek tur, Shakespeare’in 450. ölüm yıldönümünde de onu anmış olacak.

Bütün dünyayı dolaşıp, yaklaşık 200 oyun sahnelemesi iki sene sürecek olan turne, sanat yönetmeni Dominic Dromgoole tarafından “heyecan verici” olarak nitelendirildi. Bu yoğun turnenin başlangıçta yer alan tiyatrocularla devam etmesi umulurken, Dromgoole, oyuncuların tiyatrolarına duydukları sadakatten şüphe etmiyor.

“Şimdiden bütün oyuncular kapımı aşındırmaya başladı” diyen yönetmen, bu iki sene sürecek dünya turnesinin, “insanların ileride bir gün torunlarına anlatacakları bir deneyim” olduğunu ekledi.

Yönetmen, Hamlet’in ‘her yerde oynanabilecek bir oyun’ olduğunu belirtti. Dromgoole’a göre, topluluk bu oyunu bir ülkedeki en prestijli tiyatro salonunda da, bir marketin bahçesinde de, bir tarlada da oynayabilir.

Yönetmen, bu anlamı turne için seçtikleri oyunun “Hamlet” olmasının gayet anlaşılabilir bir seçim olduğunu belirtip ekliyor: “Hamlet içinde pek çok şeyi barındıran çok zengin bir oyun. Aynı anda hem mücadeleyi hem rahatlığı barındırır, ilham vericidir. Ayrıca çoğu insanın düşündüğünden çok daha eğlenceli.”

Amerika ve Almanya gibi ülkelerde daha önceden oyunu bilen bir izleyici kitlesi bulacaklarını tahmin eden Dromgoole’u asıl heyecanlandıran şey, oyunla ilk defa tanışacak insanların karşısına çıkmak. Oyunu ilk defa sergiledikleri ülkelerde ‘Shakespeare’in yaşadığı deneyimin aynısı’nı yaşayacak olmak turnedeki herkesi en çok heyecanlandıran şey.

Avrupa ’nın mesafe olarak birbirine yakın ülkelerden oluştuğu için en hızlı hareket edecekleri yer olacağını düşünen yönetmen, bu en kolay olarak nitelediği yerde bile 50 kadar ülke olduğunun altını çizmeyi ihmal etmiyor.

Yönetmene göre, turnenin en sıkıntılı kısmı, botla yavaş hareket etmek zorunda kalacakları Karayipler gibi ada bölgelerinde sahneleyecekleri oyunlar olacak.

Globe tiyatrosu, 1599 yılında Shakespeare’in oyunları sahnelediği aslına sadık kalarak restore edilip 1997 yılında tekrar açılmıştı.