Hangi dizi yıldızı hangi filmle festivalde?

Hangi dizi yıldızı hangi filmle festivalde?
Hangi dizi yıldızı hangi filmle festivalde?

'Bana Bak Philip'te MadMen in Peggy si Elizabeth Moss oynuyor.

4 Nisan'da başlayacak 34. İstanbul Film Festivali'nin biletleri 28 Mart Cumartesi günü saat 10.30'dan itibaren Biletix üzerinden satışa sunuluyor. Peki 200'den fazla filmin gösterileceği festivalde hangi dizi yıldızı hangi filmle yer alıyor? Ekranella derledi.

‘Girls yıldızı Adam Driver’ın iki filmi var:

Aç Kalpler / Hungry Hearts / Saverio Costanzo/ Aile Bağları Bölümünde

İtalya’nın genç yönetmenlerinden Saverio Costanzo’nun Amerika’da çektiği ilk film Aç Kalpler (Hungry Hearts) Marco Franzoso’nun romanından uyarlama. New York’ta yaşayan genç bir çifti tanıştıkları andan itibaren takip eden filmde insanı kendinden geçiren bir romantizmle başlayan ilişkinin, zamanla karanlık ve son derece rahatsız edici bir saplantıya ve paranoyaya dönüştüğü anlatılıyor. Filmin başrollerinde Girls dizisiyle kendine büyük bir hayran kitlesi edinen Adam Driver ile Filmekimi’nde gösterilen Le meraviglie’den (Mucizeler) tanıdığımız Alba Rohrwacher yer alıyor. Oyuncular Venedik’te En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.

While We’re Young / Noah Baumbach /Akbank Galaları bölümünde

Yine bir ilişkiler komedisi, yine hayranlık uyandırıcı bir oyuncu kadrosu: Beastie Boys’dan Ad-Rock (Adam Horowitz), Girls dizisinden tanıdığımız (Hungry Hearts’taki performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazanan Adam Driver, Amanda Seyrfried ve Naomi Watts ile Ben Stiller. İlk kez Toronto Film Festivali’nde Özel Gösterimler bölümünde izleyici karşısına çıkan While We’re Young, Baumbach’ın 2012’de çektiği ve gönülleri kazanan “tatlı kaybeden” Frances Ha’dan sonraki ilk filmi. Mart ayında Amerika’da gösterime giren While We’re Young, kırklı yaşlarını süren New York’lu bir evli çifti izliyor.

Parks and Recreation’ın güldüren yıldızı Aubrey Plaza:
Ned Rifle / Hal Hartley/ Ustalar bölümünde

Amerikalı usta bağımsız sinemacı Hal Hartley’nin, 1997 yılında Henry Fool ile başlayan 2006 yılında Fay Grim ile devam eden üçlemesinin sonuncusu Ned Rifle intikam, başarısızlık ve aile bağları üzerine bir hikaye. Grim ailesinin ve Amerika’nın değişimine tanık olacağınız Ned Rifle’ın, senarist, yönetmen ve yapımcı koltuğunda Hartley oturuyor. Parks and Recreation dizisinden tanıdığımız Aubrey Plaza’nın başrolünde olduğu film ilk gösterimini Toronto Film Festivali’nde yaptı, Berlin Film Festivali’nde de Panorama bölümünde gösterildi.

The Mindy Project ve The Newsroom’dan Chris Messina
Manglehorn / David Gordon Green / Dünya Festivallerinden bölümünde

Son dönemde çektiği Prince Avalanche ve Joe ile birlikte Amerikan bağımsızlarının yükselen figürlerinden biri olarak dikkat çeken David Gordon Green’in Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan yeni filmi Manglehorn, eskiden işlediği bir suçla yüzleşmek zorunda kalan yalnız ve tuhaf bir adamı merkezine alıyor. Başrolünü usta oyuncu Al Pacino’ya teslim eden film, hem Holly Hunter’ın hem de The Mindy Project ve The Newsroom dizilerinde izlediğimiz Chris Messina’nın performanslarıyla Amerika kıtasındaki prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde de bolca övgü topladı.

‘Game of Thrones’un seksi yıldızı Natalie Dormer
Taşkınlar Kulübü / The Riot Club / Lone Scherfig / Dünya Festivallerinden bölümünde

Arka arkaya çektiği An Education (Aşk Dersi) ve One Day (Bir Gün) ile hem roman uyarlama hem de yıldız oyuncuları yönetme becerisini gözler önüne seren Lone Scherfig, bu kez bir tiyatro oyunu uyarlamasıyla karşımızda. Taşkınlar Kulübü (The Riot Club), Oxford Üniversitesi’nin kalburüstü erkek öğrenci kulübünü anlatıyor. Laura Wade’in kendi yazdığı oyundan uyarladığı filmde, kulüpteki zengin gençlerin katıldığı bol içkili bir geceden sonra olaylar çığırından çıkar. Filmin başrolünde Game of Thrones dizisinde Margaery Tyrell karakteriyle tanıdığımız Natalie Dormer’ın yanı sıra Sam Claflin, Douglas Booth, Max Irons, Harry Lloyd gibi yakışıklı oyuncular yer alıyor.

The Good Wife’ın karizmatik avukatı Josh Charles
Kuş İnsanlar / Bird People / Pascale Ferran/ Dünya Festivallerinden bölümünde
Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde ilk gösterildiğinde beğeni toplayan bu karanlık masal, yönetmen Pascale Ferran’ın sözleriyle “boşluğun baştan çıkarıcı çağrısı ve yoğun uçma arzusu”ndan ilham alan “zamanın inanılmaz durağanlıktaki ivmesinden bir şeyler yakalamaya çalışan, çağdaş bir film”. Kuş İnsanlar / Bird People, Paris’te bir havaalanı otelinde, hayatlarında bir anlam bulmaya çalışan iki yabancının hikâyesini aktarıyor. Filmin kahramanları ise Silikon Vadisi’nde büyük mesleki ve duygusal baskı altında çalışan bir mühendis ile doğaüstü bir tecrübe yaşayan genç bir Fransız otel kat görevlisi.

MadMen’in Peggy’si Elizabeth Moss ve Don’t Trust the B---- in Apartment 23’nin yıldızı Krystin Ritter:
Bana Bak Philip / Listen Up Philip / Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde

Elizabeth Moss

Krystin Ritter

Yazdığı ikinci romanın baskıya girmesini bekleyen New York’lu yazar Philip, gitgide daha sinirli bir adama dönüşmektedir. Büyük kentin dinmek bilmeyen gürültü patırtısına dayanamaz hale gelmiştir. Fotoğrafçı olan kız arkadaşıyla da arası bozulmaktadır. Hayran olduğu yazar Ike Zimmerman sessiz sakin bir yerde olan yazlığına sığınabileceğini söylediğinde ne zamandır aradığı huzur ve dinginliğe kavuşup artık en sevdiği şeye, yani bizzat kendisine ilgi gösterebileceğine sevinir. Narsist Philip ile en az onun kadar kendini beğenmiş, dengesiz ve hayal kırıklığına uğramış ev sahibi yazarın bu birlikteliği, New York edebiyat çevresinin içinde bulunduğu durumu, karmaşık, samimi, son derece komik ve aynı zamanda iğneleyici bir dille anlatıyor. Yönetmen Alex Ross Perry, Amerikan bağımsız sinemasının en ilgi çekici ve yaratıcı yeni seslerinden biri. Film dünya prömiyerini 2014 Sundance Film Festivali’nde yaptı. 2014 Locarno Festivali’nden de Jüri Büyük Ödülü var. Ayrıca Kadın Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde “Bir Filmdeki En Kötü Erkek Görüntüleri” dalında adaylığı olmuş ama kazanamamış :) (İnternet şahane bir şey, bu bilgiyi başka nasıl öğrenecektik?)

Madmen’in Joan’u Christina Hendricks:
Kayıp Nehir / Lost River / Mayınlı Bölge bölümünde

Ünlü oyuncu Ryan Gosling’in ilk yönetmenlik denemesi olan Kayıp Nehir (Lost River), Amerika’daki emlak krizi hakkında gerçeküstü bir masal. Evini kaybetmek üzere olan bekâr bir anne, acil para ihtiyacını karşılamak için esrarengiz bir gece kulübünde çalışmaya başlar. Diğer yandan yeni yetme oğlu da ona yardımcı olmaya çalışmakta ve küçük kardeşine bakmaktadır, ama kasabadaki bir çete liderinin hedefi haline gelecektir. İlk gösterimi 2014’te Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleşen Kayıp Nehir, Dario Argento’dan Mario Bava’ya, David Lynch’ten Harmony Korine’a çeşitli kült yönetmenlere referanslarla dolu.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ: EKRANELLA.COM